Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Fizjoterapia Poznań dla sportowców to dziedzina medycyny zajmująca się zapobieganiem i leczeniem urazów oraz chorób wynikających z intensywnego wysiłku fizycznego i sportowej aktywności. Fizjoterapeuci sportowi pracują z zawodowymi i amatorskimi sportowcami, pomagając im w osiągnięciu najlepszej formy fizycznej i poprawie ich osiągnięć sportowych.

W fizjoterapii dla sportowców stosuje się różne techniki, takie jak terapia manualna, kinezyterapia, elektroterapia czy masaż Poznań. Fizjoterapeuci pomagają w diagnozowaniu i leczeniu urazów. Takich jak skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia mięśni i więzadeł, a także pomagają w rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych.

Fizjoterapia dla sportowców ma na celu nie tylko leczenie urazów. Ponadto zapobieganie ich wystąpieniu poprzez edukację sportowców. Szczególnie na temat poprawnej techniki treningowej, sposobu rozgrzewki i rozciągania mięśni, a także profilaktycznych ćwiczeń wzmacniających.

Przeczytaj również: Terapia narzędziowa tkanek miękkich, czyli co?

Najczęstsze urazy sportowców

Najczęstsze urazy sportowców zależą od rodzaju uprawianego sportu oraz indywidualnych predyspozycji zawodników. Jednakże, niektóre z najczęstszych urazów, które mogą wystąpić u sportowców, to:

 1. Zwichnięcia i skręcenia – zdarzają się często w sportach wymagających skoków, zwrotów i gwałtownych ruchów, takich jak koszykówka, piłka nożna, siatkówka czy lekkoatletyka.
 2. Nadmierne obciążenie – może prowadzić do kontuzji takich jak zapalenie ścięgien, przeciążenie mięśni i stawów, a także urazy kolana.
 3. Urazy głowy – szczególnie powszechne w sportach kontaktowych, takich jak futbol amerykański, hokej czy boks.
 4. Złamania – często występują w sportach, które wymagają kontaktu fizycznego, takich jak rugby czy wrestling.
 5. Kontuzje mięśniowe – występują często w sportach wymagających intensywnego wysiłku fizycznego, takich jak bieganie, pływanie czy podnoszenie ciężarów.
 6. Zapalenie stawów – może wynikać z przeciążenia lub powtarzających się urazów i występuje często u sportowców uprawiających bieganie, tenis czy golf.

Wszystkie te urazy mogą znacznie ograniczyć aktywność sportową i wymagać odpowiedniej terapii i rehabilitacji u fizjoterapeuty.

Działania fizjoterapeutyczne

Leczenie fizjoterapeutyczne dla sportowców obejmuje szeroki zakres działań. Wszystkie one mają na celu przywrócenie pełnej funkcjonalności ciała oraz umożliwienie powrotu do aktywności sportowej. Oto niektóre z działań podejmowanych w fizjoterapii dla sportowców:

 1. Ocena stanu pacjenta. Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółową ocenę stanu zdrowia pacjenta. W tym analizę urazu lub schorzenia, a także badanie funkcjonalne, aby ocenić zakres ruchu, siłę mięśniową i stabilność stawów.
 2. Planowanie i realizacja programu terapii. Na podstawie oceny stanu pacjenta fizjoterapeuta opracowuje indywidualny program terapeutyczny, który będzie skuteczny w leczeniu urazu lub schorzenia. W ramach programu terapii mogą być stosowane różne techniki, takie jak kinezyterapia, elektroterapia, terapia manualna czy masaż Poznań.
 3. Rehabilitacja Poznań. Fizjoterapeuci pomagają w rehabilitacji pacjentów po kontuzjach lub operacjach, pomagając im w powrocie do pełnej funkcjonalności i aktywności sportowej.
 4. Profilaktyka. Fizjoterapeuci sportowi edukują pacjentów na temat poprawnej techniki treningowej, sposobu rozgrzewki i rozciągania mięśni, a także ćwiczeń wzmacniających, które pomagają zapobiegać kontuzjom.
 5. Doradztwo żywieniowe – fizjoterapeuci sportowi pomagają pacjentom w doborze odpowiedniej diety, która pozwoli na poprawę wydolności organizmu i przyśpieszenie procesu gojenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *