Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa polegają na zużyciu dysków kręgosłupa. Dyski kręgosłupa to gumowe poduszki między kręgami (kościami w kręgosłupie). Działają jak amortyzatory i pomagają wygodnie się poruszać, zginać i skręcać. Kręgosłup każdego człowieka z czasem ulega degeneracji i jest normalną częścią procesu starzenia. Kiedy poduszki się zużywają, kości mogą zacząć się ocierać. Ten kontakt może powodować ból i inne problemy, takie jak:

  • Skolioza dorosłych, gdzie kręgosłup jest zakrzywiony.
  • Przepuklina dysku, zwana także wypukłym, poślizgniętym lub pękniętym dyskiem.
  • Zwężenie kręgosłupa, gdy przestrzenie wokół kręgosłupa zwężają się.
  • Kręgozmyk, kiedy kręgi poruszają się do przodu i do tyłu.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii!

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa – rodzaje

Rwa kulszowa: Nerw kulszowy rozciąga się od dolnej części pleców w dół nóg. Jest to największy nerw w ciele. Kiedy ten nerw jest uszkodzony, podrażniony lub ściśnięty, stan ten jest znany jako rwa kulszowa. Rwa kulszowa może powodować osłabienie, drętwienie lub ból, zwykle po jednej stronie nóg lub dolnej części ciała.

Choroba zwyrodnieniowa dysku: Każdy dysk kręgowy kręgosłupa ma żelową substancję, która pomaga amortyzować kręgosłup i ciało przed wstrząsami. Choroba zwyrodnieniowa dysku występuje, ponieważ ta żelowa substancja zmniejsza się wraz z wiekiem. Ten stan może osłabić dyski i doprowadzić do uszkodzenia kręgów. Choroba zwyrodnieniowa dysku może również powodować ostrogi kostne, które mogą naciskać na nerwy i korzenie nerwowe, powodując zmniejszenie ruchomości i ból.

Przepuklina dysków: Jest to jeden z najczęstszych pogarszających się warunków kręgosłupa i może wystąpić z powodu starzenia się lub urazu. Przepuklina dysku występuje, gdy środek dysku jest uszkodzony, a dysk się kurczy. Ponieważ dyski pochłaniają wstrząsy i pomagają w elastyczności. Przepukliny dysków mogą powodować problemy z poruszaniem się i ból. Przepuklina dysków może również przyczyniać się do rwy kulszowej i innych problemów. Gdy wnętrze dysku pęknie, nie może się wyleczyć, co prowadzi do pogorszenia funkcji kręgosłupa.

Zwężenie kanału kręgowego. Ten stan uciska nerwy, co prowadzi do osłabienia, bólu, drętwienia i innych powikłań. Zapalenie stawów, starzenie się, urazy, genetyka i inne czynniki mogą przyczyniać się do zwężenia kanału kręgowego.

Leczenie

Leczenie kręgosłupa w chorobie zwyrodnieniowej zależy od rodzaju i nasilenia choroby. Najskuteczniejszą metodą w minimalizowaniu dolegliwości bólowych jest fizjoterapia. Obejmuje ona zabiegi manualne i rehabilitację ruchową poprzez ćwiczenia, w celu wzmocnienia i rozluźnienia mięśni grzbietu oraz brzucha. Ćwiczenia wzmacniające siłę mięśni pozwolą na zmniejszenie obciążenia wywieranego na stawy kręgosłupa. Zabiegi fizykoterapeutyczne ukierunkowane są na redukcję dolegliwości bólowych, obniżenie napięcia w tkankach nadmiernie napiętych, a także redukcję często obecnego stanu zapalnego.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli niwelować skutki chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

FIZOTERAPIA POZNAŃ