Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Rehabilitacja Poznań to proces medyczny, który ma na celu przywrócenie zdolności pacjenta do funkcjonowania w sposób jak najbardziej samodzielny, po przebytych chorobach, urazach lub innych schorzeniach. Jest skierowana na przywrócenie utraconych lub osłabionych funkcji fizycznych, poznawczych, emocjonalnych i społecznych, tak aby pacjent mógł powrócić do normalnego życia w miarę możliwości. Rehabilitacja może być stosowana w różnych dziedzinach medycyny, w zależności od rodzaju schorzenia oraz indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Celem rehabilitacji jest również zapobieganie powikłaniom i zwiększenie jakości życia pacjenta, ale o tym szczerzej w dalszej części artykułu. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Fizjoterapia dla sportowców

Główne cele rehabilitacji

Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie jak największej samodzielności pacjenta oraz poprawa jego jakości życia. Inne cele rehabilitacji to:

 1. Przywrócenie utraconych lub osłabionych funkcji fizycznych, poznawczych, emocjonalnych i społecznych.
 2. Zapobieganie powikłaniom, które mogą wyniknąć z choroby lub urazu, takich jak zanik mięśni, zrosty czy odleżyny.
 3. Poprawa ogólnej kondycji pacjenta, w tym siły, gibkości, koordynacji ruchowej i wydolności organizmu.
 4. Umożliwienie pacjentowi powrotu do pracy, szkoły lub codziennych czynności życia, w miarę możliwości.
 5. Poprawa jakości snu, redukcja bólu i zmniejszenie ograniczeń ruchowych.
 6. Wspieranie procesu rekonwalescencji i przywracanie pacjentowi motywacji do działania.
 7. Wzmacnianie układu odpornościowego i poprawa ogólnego samopoczucia.

Cele rehabilitacji są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta, jego stanu zdrowia, schorzeń oraz celów, jakie chce osiągnąć. W ten sposób rehabilitacja ma na celu pomóc pacjentowi osiągnąć maksymalny poziom zdrowia i funkcjonowania, który jest dla niego możliwy.

Rehabilitacja – rodzaje i charakterystyka

Rodzaje rehabilitacji różnią się między sobą zakresem działań i sposobem podejścia do pacjenta. Wyróżnia się kilka rodzajów rehabilitacji, w zależności od celów, jakie mają pomóc osiągnąć pacjentowi. Najczęściej przeprowadzaną jest rehabilitacja medyczna. jest to rodzaj rehabilitacji skierowany do osób, które przebyły chorobę lub uraz, a jej celem jest przywrócenie pacjentowi utraconych lub osłabionych funkcji fizycznych. Rehabilitacja medyczna może obejmować różne metody, takie jak kinezyterapia, fizykoterapia, hydroterapia, masaże i wiele innych.

Pacjenci z uszkodzeniami mózgu, chorobami neurologicznymi, zaburzeniami poznawczymi lub emocjonalnymi, potrzebują rehabilitacji neuropsychologicznej. Celem tego rodzaju działań rehabilitacyjnych jest przywrócenie pacjentowi utraconych lub osłabionych funkcji poznawczych, emocjonalnych i społecznych. Ponadto poprawa stanu emocjonalnego pacjenta i przywrócenie mu zdolności do normalnego funkcjonowania.

Z kolei rehabilitacja funkcjonalna skupia się na przywróceniu pacjentowi utraconych funkcji ruchowych, które są niezbędne do wykonywania codziennych czynności życia. Rehabilitacja funkcjonalna skierowana jest do osób z chorobami układu kostno-mięśniowego lub neurologicznego.

Perspektywa rozwoju

Rehabilitacja to dziedzina, która stale się rozwija, a jej perspektywy są bardzo obiecujące. Oto kilka z najważniejszych trendów, które wpłyną na rozwój rehabilitacji w przyszłości:

 1. Rozwój technologii – technologia już teraz odgrywa ważną rolę w rehabilitacji, a jej znaczenie będzie tylko rosło w przyszłości. Wprowadzenie nowych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja czy robotyka, pozwoli na jeszcze bardziej indywidualne i skuteczne podejście do rehabilitacji.
 2. Zwiększenie dostępności do rehabilitacji – coraz więcej osób potrzebuje rehabilitacji, a w niektórych regionach może być trudno dostępna. Jednym z trendów jest zwiększenie dostępności do rehabilitacji dzięki rozwojowi telemedycyny, czyli zdalnej opieki medycznej.
 3. Wzrost znaczenia profilaktyki – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ważności profilaktyki i chce uniknąć problemów zdrowotnych. Dlatego rehabilitacja profilaktyczna, czyli stosowanie metod rehabilitacyjnych przed wystąpieniem problemów, będzie coraz bardziej popularna.
 4. Zwiększenie roli pacjenta – w coraz większym stopniu pacjenci mają wpływ na proces rehabilitacji i podejmują decyzje w zakresie swojego leczenia. W przyszłości rola pacjenta będzie jeszcze większa, a rehabilitacja będzie jeszcze bardziej dostosowana do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
 5. Rozwój interdyscyplinarności – rehabilitacja to dziedzina, która wymaga współpracy wielu specjalistów. W przyszłości rozwój interdyscyplinarności, czyli współpracy różnych dziedzin medycznych i rehabilitacyjnych, pozwoli na jeszcze skuteczniejsze leczenie pacjentów.

Wszystkie te trendy mają na celu zwiększenie skuteczności i efektywności rehabilitacji oraz poprawienie jakości życia pacjentów. Dlatego perspektywy rozwoju rehabilitacji są bardzo obiecujące i warto śledzić jej rozwój.

Warte uwagi: Terapia narzędziowa tkanek miękkich, czyli co?

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *