Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Nietrzymanie moczu to niezamierzona jego utrata. Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje, gdy ruch lub aktywność fizyczna — taka jak kaszel, śmiech, kichanie, bieganie lub podnoszenie ciężarów — wywiera nacisk (stres) na pęcherz moczowy, powodując wyciek moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest związane ze stresem psychicznym. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może się zdarzyć, gdy tkanki i mięśnie miednicy, które podtrzymują pęcherz i cewkę moczową, stają się słabe i pozwalają „szyjce” pęcherza (miejscu, w którym przecinają się pęcherz i cewka moczowa) opadać podczas aktywności fizycznej. To zejście może uniemożliwić prawidłowe działanie cewki moczowej w celu kontrolowania przepływu moczu. Problem ten może również wystąpić, gdy mięsień zwieracza, kontrolujący cewkę moczową, słabnie. Osłabiony mięsień zwieracza nie jest w stanie zatrzymać przepływu moczu w normalnych warunkach i przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej.

Jeśli cierpisz na wysiłkowe nietrzymanie moczu, możesz czuć się skrępowany, izolować się lub ograniczać swoją pracę i życie towarzyskie. Możesz także unikać zajęć fizycznych i rekreacyjnych. Dzięki leczeniu prawdopodobnie będziesz w stanie poradzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu i poprawić ogólne samopoczucie.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli pracować nad problemem wysiłkowego nietrzymania moczu.

Leczenie

Leczenie opiera się przede wszystkim na ćwiczeniach mięśni Kegla (mięśni dna miednicy). Istotą treningu jest naprzemienne napięcie i rozluźnianie odpowiednich grup mięśni. Fizjoterapeuta podczas wizyty dobiera odpowiednie ćwiczenia i częstotliwość ich wykonywania, a przede wszystkim uczy prawidłowego ich wykonywania, aby pacjenta mógł wykonywać je samodzielnie. Wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za niekontrolowany wyciek moczu jest podstawą całej rehabilitacji. Środkami pomocniczymi może być fizykoterapia, terapia behawioralna, a także masaż

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – pomoc fizjoterapeutyczna

Oprócz konkretnych ćwiczeń, które będą wzmacniać mięśnie miednicy, fizjoterapeuta może zalecić zabiegi i działania fizjoterapeutyczne, np. masaż medyczny. Ma on na celu normalizację napięcia aparatu więzadłowego w okolicy pęcherza moczowego, przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w okolicy pęcherza i poprawę funkcji zwieraczy pęcherza moczowego. Ponadto zbawienny może okazać się kinesiotaping. Plastrowanie mięśnia prostego brzucha może znacząco złagodzić objawy nietrzymania moczu i wspomóc naukę odpowiedniego napinania/kontrolowania mięśni.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii i przekonaj się, że wysiłkowe nietrzymanie moczu można leczyć przy pomocy działań fizjoterapeutycznych.