Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie, nazywane również jako rozciąganie PNF, jest techniką stosowaną w celu poprawy elastyczności mięśni i zakresu ruchu. Często stosują ją fizjoterapeuci w celu przywrócenia funkcjonalnego zakresu ruchu i zwiększenia możliwości siłowych u pacjentów po urazach tkanek miękkich lub w rehabilitacji pooperacyjnej. Stwierdzono, że konsekwentne wykonywanie rozciągania PNF może zwiększyć wyniki sportowe poprzez zwiększenie zakresu ruchu. W literaturze wyraźnie widać, że istnieją dwa rodzaje technik, które można wykorzystać w torowaniu nerwowo-mięśniowym.

Zobacz inne oferowane usługi!

PNF – techniki

Istnieją trzy różne rodzaje rozciągania PNF:

Metoda kontrakt-relaks (CR) — polega na napinaniu, utrzymywaniu, rozluźnianiu i rozciąganiu docelowej grupy mięśni.

Metoda Agonist-Contract (AC) — Statyczne lub dynamiczne skurcze przeciwstawnej grupy mięśni przed rozciągnięciem zamierzonych mięśni. Po którym następuje statyczne lub dynamiczne rozciąganie. W tym przypadku rozciąganie statyczne polega na utrzymywaniu mięśnia w rozciągniętej pozycji przez pewien czas. Natomiast rozciąganie dynamiczne obejmuje aktywny ruch, który wprowadza stawy i mięśnie w pełen zakres ruchu.

Metoda Contract-Relax-Agonist-Contract (CRAC) — Połączenie dwóch poprzednich ćwiczeń. Czasami nazywa się to metodą „trzymaj-zrelaksuj się-agonista-skurcz”.

Tę metodę rozciągania pierwotnie opracowano jako technikę rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi. Jednak badania wykazały, że ten rodzaj rozciągania może być korzystny dla osób cierpiących na wypadki samochodowe i związane z nimi urazy.

Korzyści

Istnieje kilka korzyści z rozciągania PNF, w tym:

  • Zwiększony zakres ruchu
  • Poprawiona elastyczność i wytrzymałość
  • Poprawiona koordynacja między mięśniami
  • Poprawiona równowaga i postawa
  • Zmniejszone ryzyko kontuzji

Dodatkowo rozciąganie PNF może pomóc poprawić ogólną wydajność w czynnościach wymagających elastyczności i zakresu ruchu.

PNF wchodzi w zakres usług: Fizjoterapia Poznań