Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Naderwanie mięśnia lub naciągnięcie mięśnia odnosi się do uszkodzenia mięśnia lub jego przyczepów ścięgien. Możesz wywierać nadmierny nacisk na mięśnie podczas normalnych codziennych czynności, podczas nagłego podnoszenia ciężarów, uprawiania sportu lub wykonywania zadań w pracy.

Uszkodzenie mięśni może mieć postać rozerwania (części lub całości) włókien mięśniowych i ścięgien przyczepionych do mięśnia. Rozerwanie mięśnia może również uszkodzić drobne naczynia krwionośne, powodując miejscowe krwawienie lub siniaki oraz ból spowodowany podrażnieniem zakończeń nerwowych w danej okolicy.

Naderwanie mięśnia – objawy

  • Obrzęk, zasinienie lub zaczerwienienie spowodowane urazem
  • Ból w spoczynku
  • Ból, gdy używany jest określony mięsień lub staw w stosunku do tego mięśnia
  • Osłabienie mięśni lub ścięgien
  • Niezdolność do używania mięśni w ogóle

Przyczyny naderwania mięśnia 

Ostre naderwanie mięśnia występuje wtedy, gdy mięsień pęka nagle i nieoczekiwanie. Takie łzy mogą wystąpić w wyniku urazów lub urazów. Może to być spowodowane:

  • niewłaściwa rozgrzewka przed aktywnością fizyczną
  • słaba elastyczność
  • słaba kondycja
  • nadmierny wysiłek i zmęczenie

Istnieje błędne przekonanie, że tylko rygorystyczne ćwiczenia i treningi o wysokiej intensywności powodują nadwyrężenia mięśni. Naderwanie mięśni są również częstsze w chłodne dni. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie są sztywniejsze w niższych temperaturach. W takich warunkach ważne jest, aby poświęcić więcej czasu na rozgrzewkę, aby zapobiec przeciążeniom.

Leczenie

Ból naderwanego mięśnia można łagodzić przy pomocy zimnych okładów. Ponadto możesz wziąć niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak naproksen lub ibuprofen, aby zmniejszyć ból i poprawić zdolność poruszania się. Jeśli to nie pomoże – udaj się do lekarza, który określi stopień uszkodzenia mięśni i ścięgien oraz zaplanuje dalsze leczenie. Ponadto zalecamy kontakt z fizjoterapeutą. W ramach usług fizjoterapia Poznań, możesz liczyć na pomoc w wyeliminowaniu nie tylko skutków urazu, ale również jego przyczyn. Być może masz problem z mobilnością lub Twoje ciało nie jest wystarczająco rozciągnięte. Powinieneś skorzystać z masażu sportowego, ale również terapii narzędziowej tkanek miękkich. Skontaktuj się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą!