Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zespół cieśni nadgarstka jest spowodowany uciskiem na nerw pośrodkowy. Kanał nadgarstka to wąskie przejście otoczone kośćmi i więzadłami po wewnętrznej stronie dłoni. Gdy nerw pośrodkowy jest ściśnięty, objawy mogą obejmować drętwienie, mrowienie i osłabienie ręki i ramienia.

Anatomia nadgarstka, problemy zdrowotne i prawdopodobnie powtarzające się ruchy dłoni mogą przyczynić się do zespołu cieśni nadgarstka. Właściwe leczenie zwykle łagodzi mrowienie i drętwienie oraz przywraca funkcję nadgarstka i dłoni. U większości pacjentów zespół cieśni nadgarstka pogarsza się z czasem. Nieleczona zbyt długo może prowadzić do trwałej dysfunkcji ręki, w tym utraty czucia w palcach i osłabienia. Z tego powodu ważne jest, aby szybko zdiagnozować i leczyć zespół cieśni nadgarstka. 

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii!

Anatomia nadgarstka

Kanał nadgarstka to wąskie przejście w nadgarstku, o szerokości około cala. Dno i boki tunelu tworzą małe kości nadgarstka zwane jego kośćmi. Dach tunelu to mocne pasmo tkanki łącznej zwane poprzecznym więzadłem nadgarstka. Ponieważ granice te są bardzo sztywne, kanał nadgarstka ma niewielką zdolność do rozciągania lub powiększania się.

Nerw pośrodkowy jest jednym z głównych nerwów ręki. Pochodzi z grupy korzeni nerwowych w szyi; te korzenie następnie łączą się, tworząc pojedynczy nerw w ramieniu.

Nerw pośrodkowy biegnie w dół ramienia, przez łokieć i do przedramienia, a następnie przechodzi przez kanał nadgarstka w drodze do dłoni i palców. Po drodze dzieli się na kilka mniejszych nerwów, zwłaszcza gdy dociera do dłoni. Nerwy te umożliwiają czucie w kciuku, palcu wskazującym, palcu środkowym i połowie palca serdecznego (od strony kciuka). Nerw pośrodkowy kontroluje również mięśnie wokół podstawy kciuka.

Dziewięć ścięgien, które zginają palce i kciuk, również przechodzi przez kanał nadgarstka wraz z nerwem. Te ścięgna nazywane są ścięgnami zginaczy, ponieważ zginają palce i kciuk.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Objawy zespołu cieśni nadgarstka zwykle zaczynają się stopniowo i obejmują głównie mrowienie lub drętwienie. Zwykle dotyczy to kciuka i palca wskazującego, środkowego lub serdecznego, ale nie małego palca. Możesz odczuwać wrażenie porażenia prądem w tych palcach.

Wrażenie może przemieszczać się od nadgarstka w górę ramienia. Objawy te często występują podczas trzymania kierownicy, telefonu lub gazety lub mogą wybudzić cię ze snu. Wiele osób „potrząsa” rękami, próbując złagodzić objawy. Odrętwienie może z czasem stać się stałe.

Ponadto możesz odczuwać osłabienie ręki i upuszczać przedmioty. Może to być spowodowane drętwieniem ręki lub osłabieniem mięśni zaciskających kciuka, które są również kontrolowane przez nerw pośrodkowy.

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie

Twoje leczenie będzie zależeć od objawów i stopnia zaawansowania twojego stanu. Jednakże przede wszystkim możesz potrzebować zmiany stylu życia. Jeśli powtarzające się ruchy powodują objawy, rób przerwy częściej lub wykonuj nieco mniej czynności, które powodują ból. 

Leczenie zachowawcze opiera się przede wszystkim na odpowiednio prowadzonej fizjoterapii. Terapia manualna jest niezwykle przydatna w leczeniu dolegliwości typu zespół cieśni nadgarstka. Skupia się ona na zwiększeniu elastyczności mięśni i tkanek miękkich w obszarze przedramienia oraz na zwiększeniu ruchomości stawu nadgarstkowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się również kinestiotaping. W przypadku zespołu cieśni nadgarska, aplikacja jest wykonywana tak, aby odciążyć nadgarstek i grupę zginaczy przedramienia.

Ponadto lekarz może zalecić noszenie szyny, aby powstrzymać ruch nadgarstka i zmniejszyć nacisk na nerwy. Jeśli żadna z tych terapii nie działa, możesz mieć przeprowadzoną operację zwaną uwolnieniem kanału nadgarstka, która zwiększa rozmiar tunelu i zmniejsza nacisk na nerw.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli niwelować skutki zespołu cieśni nadgarstka.

FIZOTERAPIA POZNAŃ