Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Model zniekształcenia powięzi (FDM) to perspektywa anatomiczna, zapoczątkowana przez amerykańskiego lekarza Stephena Typaldosa. Zgodnie z tą koncepcją uważa się, że: „podstawowa etiologia praktycznie każdego urazu mięśniowo-szkieletowego (oraz wielu schorzeń neurologicznych i medycznych) składa się z jednego lub więcej z sześć specyficznych patologicznych zmian w tkance łącznej organizmu (pasma powięziowe, więzadła, ścięgna, troczki itp.). Jako model, FDM jest skróconą interpretacją patologii urazów powięzi i uwzględnia strukturalne konsekwencje interwencji ortopedycznych, medycznych, chirurgicznych i manipulacyjnych”.

Dr Typaldos opisał sześć głównych typów zniekształceń powięziowych. Każdy z nich opisał prawdopodobnymi wynikami z i bez terapii Modelem Zniekształcenia Powięzi. Następnie testował swój model przez prawie 15 lat i stwierdził, że sprawdza się wyjątkowo dobrze. Początkowo leczył głównie ostre urazy (w izbie przyjęć i w swojej prywatnej praktyce manipulacyjnej), które można było niemal natychmiast cofnąć. Jednakże z biegiem lat testował swój model na coraz trudniejszych przypadkach, niektóre z urazów, które wystąpiły 20 lata wcześniej. Rezultaty były takie same – w większości przypadków spektakularne.

Zobacz inne oferowane usługi!

Powięź – wyjaśnienia

Powięź to cienka włóknista tkanka łączna, otaczająca wszystkie mięśnie, ścięgna, stawy i narządy w twoim ciele. Jest to elastyczna sieć pod skórą, która trzyma razem wszystko, co jest podatne na rozdarcia, fałdy, zmarszczki i inne zniekształcenia, które mogą powodować ból i obrażenia. Tradycyjna ortopedia patrzy na te urazy jako coś,  względem czego organizm potrzebuje czasu, aby się wyleczyć (zwykle kilka tygodni). Za pomocą modelu FDM identyfikuje się i koryguje konkretny błąd w powięzi, co często prowadzi do odwrócenia urazu i całkowitego wyeliminowania bólu bez konieczności okresu odpoczynku i rekonwalescencji.

FDM – możliwe stany dysfunkcji

Model zniekształcenia powięzi identyfikuje sześć różnych stanów dysfunkcji:

Triggerband: Najczęstsze ze wszystkich zniekształceń. Są to skręcone lub pomarszczone włókna tkanki łącznej lub powięzi, które powodują palący lub ciągnący ból. Pacjenci na ogół wskazują na zniekształcenia pasma wyzwalającego, przesuwając dłonią zamaszystym ruchem wzdłuż dotkniętej chorobą długości powięzi.

Przepuklinowe punkty spustowe: Tkanka, która przepchnęła się przez pokrywającą powięź. Pacjenci opisują je jako głębokie bóle i pokazują je, wskazując lub naciskając palcami na bolesny obszar.

Zniekształcenie kontinuum: Urazy obszaru, w którym więzadło lub ścięgno przechodzi w kość, powszechnie określane jako zwichnięcie stawu. Pacjenci opisują to jako ostry ból w jednym miejscu i często wskazują ten obszar tylko jednym palcem, ale nie naciskają go ani nie pocierają.

Zniekształcenie fałdowe: trójwymiarowa zmiana płaszczyzny powięzi, która pojawia się wokół stawów, gdy powięź rozszerza się i kurczy nieprawidłowo. Pacjenci zwykle pokazują to zniekształcenie, przykładając dłoń do stawu. Jest słownie opisywany jako obolały ból w stawie.

Zniekształcenie cylindra: Nakładanie się zwojów powięzi, które powodują ból głównie w obszarach niezwiązanych ze stawami. Dyskomfort spowodowany zniekształceniem cylindra jest opisywany jako ból, który przeskakuje z jednego miejsca do drugiego lub powoduje drętwienie i mrowienie.

Fiksacja tektoniczna: niezdolność powierzchni powięzi do ślizgania się, co powoduje coś, co pacjenci opisują jako napięcie lub sztywność.

Kiedy warto umówić się na zabieg FDM?

Niektóre typowe urazy, które można łatwo wyleczyć za pomocą zabiegów manualnych FDM to: naderwane mięśnie, skręcone kostki, uraz kręgosłupa szyjnego, bóle głowy, ból barku, kamienie nerkowe, zapalenie powięzi podeszwowej, skręcenia, nadwyrężenia i zapalenie ścięgien i ból krzyża. Przewlekły ból można również z powodzeniem leczyć za pomocą FDM, ale wyniki zwykle trwają dłużej niż w przypadku ostrych urazów. Rwa kulszowa, zespół cieśni nadgarstka i wiele innych urazów również można z powodzeniem leczyć w tym modelu.

FDM to zabieg oferowany w ramach usług Fizjoterapia Poznań