Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Terapia narzędziowa tkanek miękkich (ang. Instrument Assisted Soft Tissue Therapy, IASTT) to rodzaj terapii manualnej. Wykorzystuje ona specjalne narzędzia terapeutyczne do leczenia bólu i dysfunkcji tkanek miękkich, takich jak mięśnie, więzadła, ścięgna i powięzi.

Podczas terapii narzędziowej fizjoterapeuta używa narzędzi o specjalnie zaprojektowanych krawędziach do ręcznego masażu tkanek miękkich. Po to, aby ułatwić leczenie urazów, blizn, zrostów i innych zaburzeń tkanek miękkich. Narzędzia te pomagają w uwalnianiu napięcia mięśniowego, poprawiają krążenie krwi i limfy, a także redukują ból i zapalenie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Ten rodzaj terapii wykonuje specjalista fizjoterapii Szymon-Budnik, w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Przeczytaj również: Zespół chronicznego zmęczenia – rola ruchu i fizjoterapii

Terapia narzędziowa tkanek miękkich – geneza

Terapia narzędziowa tkanek miękkich ma swoje korzenie w dawnej tradycji medycznej Chin, gdzie stosowano specjalne narzędzia. Takie jak gua sha, do leczenia różnych chorób i urazów.

Współczesna forma terapii narzędziowej tkanek miękkich została opracowana w latach 90. XX wieku przez Davida Grastona, który był fizjoterapeutą i był zainspirowany metodą Gua Sha. Graston stworzył zestaw specjalnych narzędzi o różnych kształtach i rozmiarach, które umożliwiają bardziej precyzyjne i kontrolowane leczenie tkanek miękkich.

Od tego czasu terapia narzędziowa tkanek miękkich stała się popularną metodą leczenia wśród fizjoterapeutów, masażystów i lekarzy sportowych. Wraz z upowszechnieniem tej metody, pojawiły się również nowe narzędzia i techniki, które umożliwiają lepszą precyzję i skuteczność terapii. Obecnie, terapię narzędziową tkanek miękkich stosuje się na całym świecie. Ponadto uznaje się ją za skuteczną metodę leczenia różnych dolegliwości tkanek miękkich.

Kiedy warto zdecydować się na tę formę terapii?

Terapia narzędziowa tkanek miękkich może być skuteczna w leczeniu różnych dolegliwości tkanek miękkich. Takich jak urazy sportowe, przeciążenia mięśniowe, blizny pooperacyjne, chroniczne bóle głowy i szyi, zespół cieśni nadgarstka, ból pleców, stany zapalne mięśni i wiele innych. Warto zdecydować się na terapię narzędziową tkanek miękkich, gdy tradycyjne metody leczenia, takie jak leki przeciwbólowe, ćwiczenia fizyczne czy fizykoterapia, okazały się nieskuteczne w łagodzeniu bólu i poprawie funkcjonowania tkanek miękkich.

Terapia narzędziowa może również być skuteczna w przypadku pacjentów, którzy preferują terapię manualną w miejsce innych form leczenia lub w przypadku, gdy występują ograniczenia ruchowe w okolicach tkanek miękkich.

Terapia narzędziowa tkanek miękkich – przebieg

Przebieg terapii narzędziowej tkanek miękkich może się nieco różnić w zależności od specyfiki przypadku, jednak ogólnie składa się z kilku podstawowych etapów. Przed rozpoczęciem terapii, terapeuta przeprowadza dokładną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Robi to po to, aby zidentyfikować obszary tkanek miękkich, które wymagają leczenia oraz ustalić odpowiedni plan terapii. Ponadto, przed przystąpieniem do terapii, specjalista przygotowuje narzędzia. Terapeuta stosuje narzędzia do masażu tkanek miękkich, wykonując precyzyjne ruchy wzdłuż mięśni, ścięgien i powięzi. Narzędzia mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno, tworzywo sztuczne lub kość. W zależności od potrzeb pacjenta, specjalista może stosować dodatkowe techniki. Mam na myśli ćwiczenia rozciągające lub terapię manualną, aby ułatwić leczenie tkanek miękkich. Po zakończeniu terapii, pacjent może otrzymać wskazówki dotyczące ćwiczeń, które pomogą w rehabilitacji oraz zalecenia dotyczące kontroli postępu i kolejnych wizyt.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *