Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Neuromobilizacja, określana jest również jako „mobilizacja nerwów” lub „mobilizacja nerwowa”. To technika terapeutyczna, stosowana w leczeniu nerwów, które mogą być w stanie zapalnym, podrażnione lub ściśnięte. Podobnie jak w przypadku mięśni, kości, więzadeł i ścięgien, twoje nerwy muszą tolerować ruch i obciążenie. To leczenie może okazać się korzystne dla każdego pacjenta, cierpiącego na uszkodzenie nerwów. Ze względu na to, że neuromobilizacja działa w celu ich ponownej mobilizacji.  Techniki neuromobilizacyjne świetnie sprawdzają się w przypadku schorzeń takich jak zespół cieśni nadgarstka czy zespół kanału stępu.

To terapia oparta na ruchu, w której dotknięty nerw jest mobilizowany w celu zmniejszenia objawów, w tym mrowienia, drętwienia lub bólu. Zabieg remobilizuje dotknięte nerwy poprzez delikatne ćwiczenia. To pomaga pacjentom wrócić do bezbolesnego trybu życia bez inwazyjnych zabiegów.

Zobacz inne oferowane usługi!

Neuromobilizacja – dwa typy

Istnieją dwa rodzaje neuromobilizacji: ślizgowa i rozciągowa. W zależności od przebiegu nerwu powtarza się wielokrotnie określone pozycje ręki, nogi lub kręgosłupa, powodując tym samym jego rozciąganie lub przesuwanie względem tkanek. Całą terapię fizjoerapeuta rozpoczyna od postawienia diagnozy. Dokonuje jej na podstawie przeprowadzonych wcześniej testów napięciowych i ruchomościowych. Ponadto powinien zbadać również czucie i prawidłowość odruchów bezwarunkowych.

Proces leczenia polega na zastosowaniu odpowiedniej do danego schorzenia techniki neuromobilizacji, czyli napinaniu i rozciąganiu danego nerwu. Poddawany zabiegowi pacjent często czuje ciepło, rozchodzące się po całym ciele aż do palców, a sam zabieg jest bezbolesny i relaksujący. Bardzo często efekty są natychmiastowe i pacjent zgłasza poprawę w ruchomości danego stawu i zmniejszenie się bólu. Aby efekty się utrzymały, chory powinien ćwiczyć w domu i wykonywać zadane przez terapeutę zadania samodzielnie oraz powtarzać neuromobilizację.

Neuromobilizacja może przynieść bardzo dobre rezultaty. Często taka forma oddziaływania stanowi dopełnienie innych form fizjoterapii, szczególnie jeśli chodzi o dysfunkcje układu nerwowego, takie jak: uwięźnięcia, kompresje, podrażnienia nerwów. 

Neuromoblizacja wchodzi w zakres usług: Fizjoterapia Poznań