Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Dyskopatia, czyli problemy z krążkami międzykręgowymi (dyskopatia) uznawane są obecnie za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.

Termin używany najczęściej w przypadku kręgosłupa lędźwiowego. To nic innego jak początek choroby zwyrodnieniowej dysku. Ważne jest, że dyskopatia nie jest oddzielną chorobą, ale zbiorem symtomów, które mogą (ale nie muszą) powodować ból. „Chorować” może każdy: młodsi i starsi, mniej lub bardziej aktywni. Diagnoza „dyskopatia” nie daje terapeucie zbyt wielu informacji, ponieważ jest to bardzo ogólne stwierdzenie i problemom należy przyjrzeć się nieco dokładniej, wykonując serię badań klinicznych.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli pracować nad problemami z dyskopatią!

Charakterystyka schorzenia

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która charakteryzuje się zwyrodnieniem krążka międzykręgowego. Skutki dyskopatii są poważne i nie należy ich lekceważyć, ponieważ stabilność kręgosłupa często zaburzona jest przepuklinami. Przewlekła choroba kręgosłupa w dzisiejszych czasach coraz częściej występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia.

 Kręgosłup składa się z krążków międzykręgowych, które zawierają jądro miażdżyste i pierścień włóknisty. Kiedy dochodzi do przemieszczenia lub deformacji dysku, może on uciskać strukturę kanału kręgowego, powodując ból.

Objawy

Ból lędźwiowo-krzyżowy podczas aktywności fizycznej jest jednym z pierwszych objawów, na które należy zwrócić uwagę. Dyskopatia może narastać powoli lub szybko, dlatego nie należy zwlekać z leczeniem. Objawy dyskopatii tak naprawdę zależą od miejsca uszkodzenia krążka międzykręgowego. Typowy ból, który zaczął się w kręgosłupie, promieniuje następnie do nóg. Inne objawy dyskopatii to:

  • bóle kręgosłupa szyjnego,
  • ból dolnej części pleców
  • osłabienie mięśni stopy i goleni,
  • porażenie nerwów i drętwienie kończyn dolnych,
  • zaburzenia zwieracza pęcherza moczowego,
  • zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Dyskopatia – jak leczyć?

Kiedy ból pleców nie jest silny, wystarczy wziąć środki przeciwbólowe i nasmarować miejsca maścią lub żelem. Dodatkowo ogrzanie miejsca termoforem zmniejszy ból. Jednak przy silnych bólach i powtarzających się stanach zapalnych kręgosłupa nie będziesz w stanie sam sobie pomóc.

W niektórych bardzo poważnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, polegające na całkowitym usunięciu krążka międzykręgowego – to rozwiązanie jest jednak oferowane bardzo rzadko. Główną metodą leczenia dyskopatii jest fizjoterapia, która leczy ruchem oraz terapia manualna.

Doświadczony fizjoterapeuta najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie dopasowuje indywidualne leczenie dla pacjenta. Dzięki fizjoterapii zwiększa się ruchomość stawów, a dzięki przekazywaniu wiedzy o ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających możliwe jest zatrzymanie postępującej dyskopatii.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii i przekonaj się, że nawet mimo upływu wielu lat, wady postawy można korygować!