Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Napięciowa sztywność karku jest częstą dolegliwością. Twoja szyja zawiera elastyczne mięśnie, które utrzymują ciężar twojej głowy. Mięśnie te mogą ulec uszkodzeniu i podrażnieniu w wyniku nadmiernego obciążenia i problemów z postawą. Ból szyi można czasami przypisać zużyciu stawów lub ściśniętemu nerwowi. Jednakże napięciowa sztywność karku zazwyczaj odnosi się do skurczów mięśni lub urazów tkanek miękkich. Górna część kręgosłupa znajduje się w szyi i również może być źródłem bólu. Niezależnie od przyczyny, która prowadzi do wystąpienia tego zespołu, pewne czynniki, w tym czynniki psychologiczne, mogą od czasu do czasu pogarszać objawy sztywności karku.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii!

Napięciowa sztywność karku – objawy

Typowe oznaki i objawy zespołu napięcia szyi to:

  • Ból zlokalizowany w miejscu łączenia szyi z barkami,
  • Ból tylko z jednej strony szyi, barku lub górnej części pleców,
  • Napięciowe bóle głowy,
  • Skurcze mięśni szyi, które mają tendencję do pojawiania się i ustępowania,
  • Ból, który może rozprzestrzenić się na pobliskie obszary, w tym ramię i dłoń dotkniętej strony itp.

Napięciowa sztywność karku może pojawić się nagle lub powoli. Ciągłe napięcie karku, które pojawia się i znika w ciągu wielu miesięcy, może mieć mniej zauważalne przyczyny. Mam na myśli, np. zgrzytanie zębami lub garbienie się nad komputerem. Istnieje szereg czynności, które mogą wpływać na mięśnie karku.

Diagnozowanie napięciowej sztywności karku

Diagnozowanie zespołu napięciowej sztywności karku może być dość trudne. Ze względu na to, że nie ma konkretnych testów ani badań, które pomogłyby w jego diagnozie. Jednak szczegółowa historia medyczna, w tym historia pracy, połączona ze szczegółowym badaniem fizykalnym, zwłaszcza szczegółowym badaniem szyi, ramion i górnej części pleców, pomoże w postawieniu diagnozy. Właściwa diagnostyka różnicowa tego zespołu z innymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego szyi, barków i górnej części pleców jest konieczna, aby uzyskać dostęp do niezbędnego leczenia.

Leczenie

Bez względu na to czy problem wynika z chorób przewlekłych czy ze stylu życia, zawsze pomocna będzie fizjoterapia. Początkowo, celem jest określenie postawy ciała i wdrożenie właściwych nawyków (np. nauka ergonomicznego siedzenia przed komputerem lub stania podczas wykonywania statycznej pracy zawodowej). Następnie specjalista przechodzi do wyeliminowania napięć w ciele, posługując się między innymi terapią manualną na stawach kręgosłupa, klatki piersiowej i obręczy barkowej. Ponadto masaż manualny (zarówno masaż leczniczy oraz relaksacyjny) jest naturalną i nieinwazyjną metodą, która doskonale sprawdza się w takich dolegliwościach.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli niwelować skutki napięciowej sztywności karku.

FIZOTERAPIA POZNAŃ