Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zespół bólowy mięśniowo-powięziowy, często określany jako zespół mięśniowo-powięziowy lub skrótowo MPS (od ang. Myofascial Pain Syndrome), to stan, który charakteryzuje się miejscowym bólem i napięciem mięśniowym. Pacjenci z MPS doświadczają dyskomfortu i bólu w określonych obszarach ciała, często związanych z napięciem w mięśniach i tkankach powięziowych. W tym artykule omówimy, jak fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w opiece nad pacjentami z zespołem bólowym mięśniowo-powięziowym.

Przeczytaj również: Zespół cieśni nadgarstka – rola masażu

Zespół bólowy mięśniowo-powięziowy – definicja

Zespół bólowy mięśniowo-powięziowy jest schorzeniem układu mięśniowo-powięziowego, w którym mięśnie i tkanki powięziowe stają się nadmiernie napięte i bolesne. To prowadzi do tzw. punktów spustowych, które są wyraźnymi, bolesnymi punktami w mięśniach i powięzi. Te punkty spustowe mogą powodować ból w innych częściach ciała. To zjawisko nazywamy bólem odniesionym.

Rola fizjoterapii w leczeniu zespołu bólowego mięśniowo-powięziowego

Pierwszym krokiem w leczeniu pacjentów z MPS jest dokładna ocena i diagnoza. Fizjoterapeuci są wyszkoleni w identyfikowaniu punktów spustowych i określaniu obszarów, które wymagają interwencji terapeutycznej. Terapeuci wykorzystują różne techniki terapii manualnej, takie jak rozluźnianie tkanki miękkiej, masaż tkanek głębokich i ucisk na punkty spustowe, aby złagodzić napięcie mięśni i zmniejszyć ból. Ponadto, fizjoterapeuci opracowują programy ćwiczeń i stretchingowe, które pomagają poprawić elastyczność mięśni i zmniejszyć napięcie. To również pomaga pacjentom w zapobieganiu nawrotom.

Niektóre techniki elektroterapii, takie jak elektrostymulacja mięśni, mogą być wykorzystywane w fizjoterapii dla pacjentów z MPS w celu złagodzenia bólu i relaksacji mięśni.

Zespół bólowy mięśniowo-powięziowy. Podsumowanie

Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w opiece nad pacjentami cierpiącymi na zespół bólowy mięśniowo-powięziowy. Poprzez zrozumienie mechanizmów MPS i dostosowane terapie fizjoterapeuci pomagają pacjentom zmniejszyć ból, poprawić funkcję mięśniowo-powięziową i jakość życia. Współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą może być kluczowa dla osiągnięcia sukcesu w leczeniu MPS. Dzięki zindywidualizowanej opiece, pacjenci mogą oczekiwać znacznego ulżenia od bólu i poprawy funkcji mięśniowo-powięziowej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *