Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego to stany wpływające na stawy szczękowe oraz otaczające mięśnie i więzadła. Może to być spowodowane urazem, niewłaściwym zgryzem, zapaleniem stawów lub zużyciem. Typowe objawy to tkliwość szczęki, bóle głowy, uszu i twarzy. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się czym objawia się to schorzenie i jak je skutecznie leczyć.

Przeczytaj również: Rehabilitacja fizjoterapeutyczna, czyli co?

Co powoduje zaburzenie stawu skroniowo-żuchwowego i jakie są jego objawy?

Zaburzenia TMJ mogą być spowodowane urazem stawów szczękowych lub otaczających tkanek. Jednakże najczęstszą przyczyną tego stanu jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami bądź ich nieświadome zaciskanie. To z kolei może mieć swoje źródło w przebytej traumie bądź silnym stresie, towarzyszącym życiu codziennemu. Ponadto powodem może być również zapalenie stawów w stawie skroniowo-żuchwowym czy niewłaściwe gryzienie.

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego występuje najczęściej u osób w wieku od 20 do 40 lat i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Niektóre z najczęstszych objawów TMJ obejmują:

  • Ból szczęki, głowy, uszu, szyi lub ramion.
  • Trudność z szerokim otwarciem ust.
  • Szczęki, które „blokują się” w pozycji otwartej lub zamkniętej.
  • Klikanie, trzaskanie lub zgrzytanie w stawie szczękowym podczas otwierania lub zamykania ust.
  • Uczucie zmęczenia na twarzy.
  • Trudności w żuciu.
  • Szumy uszne lub dzwonienie w uszach.
  • Obrzęk z boku twarzy.

Tych objawów nie wolno lekceważyć! Jak pozbyć się problemu? O tym w dalszej części artykułu. 

Sposoby leczenia

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego, stomatolog prawdopodobnie zaleci najpierw nieoperacyjne opcje leczenia. 

Pierwszym z oczywistych kroków, które możesz podjąć w celu leczenia zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego jest leczenie stomatologiczne w klinice Stankowscy-Białach. noszenie nocnej szyny, dzięki której zapobiegniesz zgrzytaniu zębami. Ponadto możesz poddać się korekcyjnym zabiegom stomatologicznym. Mam na myśli uzupełnianie brakujących zębów lub stosowanie koron, mostów lub aparatów ortodontycznych w celu przywrócenia prawidłowej równowagi i wyrównania zgryzu. Ponadto warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który prawdopodobnie w pierwszej kolejności zaproponuje Ci zabiegi relaksacyjne w ramach usług Masaż Poznań. Skutecznym może okazać się również kinesiotaping połączony z technikami rozciągającymi bolesne mięśnie (PNF). 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *