Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Neuromobilizacja to technika fizjoterapeutyczna, która polega na rozciąganiu i mobilizacji nerwów, aby przywrócić im optymalne funkcjonowanie. Technika ta ma na celu poprawę ruchomości i funkcji nerwów, a tym samym zmniejszenie bólu i poprawę jakości życia pacjenta. W artykule omówię anatomię i fizjologię układu nerwowego, techniki nerwomobilizacji, wskazania i przeciwwskazania do stosowania tej techniki oraz zastosowanie nerwomobilizacji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Rehabilitacja – wszystko co warto o niej wiedzieć

Neuromobilizacja – anatomia nerwów

Układ nerwowy przekazywanie sygnałów między różnymi częściami ciała oraz koordynację procesów fizjologicznych i zachowań. Składa się z dwóch podstawowych części: ośrodkowego układu nerwowego (OUN) i obwodowego układu nerwowego (OUN). OUN składa się z mózgowia i rdzenia kręgowego, a OUN z nerwów, zwojów nerwowych i receptorów.

Mózgowie składa się z kory mózgowej, podwzgórza, śródmózgowia, międzymózgowia, pnia mózgu oraz móżdżku. Kora mózgowa to zewnętrzna warstwa mózgu, odpowiedzialna za koordynację procesów poznawczych, takich jak myślenie, percepcja, pamięć i planowanie. Podwzgórze kontroluje wiele funkcji wewnętrznych organizmu, takich jak temperatura ciała, rytm snu i czuwania, a także procesy hormonalne. Śródmózgowie i międzymózgowie są odpowiedzialne za przetwarzanie informacji sensorycznych i ruchowych, a także za regulację procesów emocjonalnych. Pniem mózgu kontroluje się procesy podstawowe, takie jak oddychanie, regulacja ciśnienia krwi, trawienie i wydalanie.

Rdzeń kręgowy leży w kanale kręgowym i składa się z odcinków szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i ogonowego. Pełni on funkcję przekazywania sygnałów między mózgiem a resztą ciała. Zawiera również ośrodki kontrolujące ruchy odruchowe, takie jak kichanie, kaszel i odruchy na ból.

Obwodowy układ nerwowy składa się z 12 par nerwów czaszkowych, które unerwiają głowę i szyję, oraz 31 par nerwów rdzeniowych, które unerwiają resztę ciała. Nerwy te składają się z włókien nerwowych, które przekazują sygnały między receptorami (np. skórnymi, narządami zmysłów) a OUN oraz między OUN a narządami wewnętrznymi oraz mięśniami.

Techniki neuromobilizacji

Techniki nerwomobilizacji stosuje się w terapii manualnej i zabiegach w ramach usług fizjoterapia Poznań, aby pomóc w leczeniu dysfunkcji nerwowych, takich jak bóle neuropatyczne, zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału łokciowego i bóle krzyża. Mają na celu poprawienie mobilności nerwów i zmniejszenie napięcia nerwowego poprzez manipulację nerwami i okolicami nerwowymi.

I. Mobilizacja nerwów polega na powolnym, rytmicznym i kontrolowanym ruchu nerwu w jego naturalnej osi. Technikę tę stosuje się, aby przywrócić ruchomość nerwu, zmniejszyć jego napięcie i poprawić krążenie wokół nerwu. Technikę tę stosuje się w przypadku, gdy nerw jest uwięziony, skręcony lub uciśnięty, a także w przypadku, gdy występują bóle neuropatyczne.

II. Flossing nerwu polega na przesuwaniu nerwu wzdłuż jego osi, jednocześnie wywołując ruchy ręki lub stopy. Technika ta jest stosowana w przypadku, gdy występują bóle neuropatyczne, takie jak zespół cieśni nadgarstka lub kanału łokciowego. Technika ta ma na celu zmniejszenie napięcia nerwowego poprzez przesuwanie tkanek nerwowych, co poprawia krążenie i zwiększa mobilność nerwu.

III. Tensioning nerwu polega na rozciąganiu nerwu wzdłuż jego osi. Technikę stosuje się, aby poprawić mobilność nerwu, zmniejszyć jego napięcie i poprawić krążenie wokół nerwu. Technikę wykorzystuje się w przypadku bólów neuropatycznych oraz w przypadku, gdy nerw jest skręcony lub uciśnięty.

IV. Release nerwu polega na uwalnianiu napięcia nerwowego poprzez manipulowanie okolicami nerwowymi. Technika ta jest stosowana, aby złagodzić bóle neuropatyczne, a także w przypadku, gdy występują problemy z mobilnością nerwu. Technika ta może być wykonywana przez lekarza, terapeutę manualnego lub fizjoterapeutę i obejmuje delikatne naciskanie, uciskanie lub masażowanie okolic nerwowych.

V. Napięcie mięśniowe polega na wykorzystaniu specjalnych ćwiczeń, aby zmniejszyć napięcie mięśni i poprawić krążenie wokół nerwu. Technika ta jest stosowana w przypadku, gdy występują bóle neuropatyczne lub problemy z mobilnością nerwu. Ćwiczenia te obejmują wyciąganie i rozciąganie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *