Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zespół chronicznego zmęczenia (ang. Chronic Fatigue Syndrome, CFS) jest chorobą charakteryzującą się ciągłym zmęczeniem. Co ciekawe, nie ustępuje ono po odpoczynku. Znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Często towarzyszą mu inne objawy, takie jak bóle mięśni, bóle głowy, zaburzenia snu, zaburzenia koncentracji i problemy z pamięcią.

Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia nie są do końca znane, ale mogą być związane z czynnikami biologicznymi, jak i psychologicznymi. Nie ma jednoznacznej metody diagnozy tego schorzenia, ale lekarze diagnozują chorobę na podstawie objawów i wykluczeniu innych możliwych przyczyn. Znamy skuteczne sposoby radzenia sobie i nauki funkcjonowania z zespołem chronicznego zmęczenia. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się wiecej.

Przeczytaj również: Leczenie fizjoterapeutyczne wśród dzieci

Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny i objawy

Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia (CFS) nie są do końca poznane. Istnieją różne teorie dotyczące jego powstawania, w tym przede wszystkim czynniki genetyczne i stres psychologiczny. Ponadto na nasilone objawy wpływ mogą mieć zaburzenia układu immunologicznego oraz zaburzenia hormonalne.

Niektóre czynniki ryzyka obejmują wiek (najczęściej CFS występuje u osób między 40. a 60. rokiem życia), płeć (kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni), a także brak aktywności fizycznej.

Objawy zespołu chronicznego zmęczenia to przede wszystkim trudności z utrzymaniem aktywności fizycznej i umysłowej. Często występuje uczucie ciągłego zmęczenia, które nie ustępuje po odpoczynku. Ponadto chory bardzo często odczuwa bóle mięśni i stawów, a także umiarkowane lecz nieustanne bóle głowy. Dodatkowo mierzy się z problemami z koncentracją i pamięcią. Inne objawy zespołu chronicznego zmęczenia obejmują:

  • zaburzenia snu,
  • biegunki lub zaparcia,
  • nudności i zawroty głowy,
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki.

Objawy CFS mogą być bardzo uciążliwe i wpływać na codzienne funkcjonowanie osoby chorej. Leczenie jest skomplikowane i wymaga indywidualnego podejścia, często obejmuje farmakoterapię, terapię behawioralną oraz terapię fizyczną.

Leczenie fizjoterapeutyczne i rola ruchu fizycznego

Fizjoterapia Poznań jest jednym z elementów leczenia zespołu chronicznego zmęczenia (CFS). Celem terapii fizycznej jest zwiększenie wytrzymałości, poprawa siły mięśniowej i elastyczności, a także zmniejszenie bólu i sztywności mięśni. Metody fizjoterapeutyczne, które mogą być stosowane w leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia to między innymi terapia manualna, która obejmuje różnego rodzaju techniki, takie jak mobilizacja stawów i mięśni, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie zakresu ruchu. Dodatkowo masaż Poznań może pomóc w zmniejszeniu bólu mięśni i sztywności. Zalecamy serię masaży relaksacyjnych, które z pewnością wpłyną korzystnie na samopoczucie pacjenta. Ponadto:

  1. Regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych może pomóc w zwiększeniu wytrzymałości i zmniejszeniu uczucia zmęczenia. Ćwiczenia takie jak jazda na rowerze, pływanie czy marsz nordycki są szczególnie korzystne.
  2. Stretching może pomóc w poprawie elastyczności mięśni i zmniejszeniu sztywności.
  3. Ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego możliwości, przeprowadzane pod okiem fizjoterapeuty.

Osoby z CFS często unikają aktywności fizycznej ze względu na uczucie zmęczenia i bólu mięśni. Jednak brak aktywności fizycznej może prowadzić do jeszcze większego osłabienia i ograniczenia funkcjonalności organizmu. Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednią formę aktywności fizycznej, która będzie dostosowana do indywidualnych możliwości pacjenta. Zaleca się rozpoczęcie aktywności fizycznej stopniowo, od małych dawek, a następnie stopniowe zwiększanie intensywności i czasu trwania treningu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *