Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Krioterapia to technika wykorzystująca ekstremalnie niskie temperatury do leczenia niektórych chorób skóry. Jak sama nazwa wskazuje, krioterapia polega na wystawieniu skóry na działanie ekstremalnie niskich temperatur przez krótki okres czasu. Aby krioterapia była skuteczna, musi być podawana w kontrolowanym środowisku, w którym utrzymuje się temperatura poniżej -200 stopni Fahrenheita. Dokładny czas zależy od leczonego stanu i ciężkości przypadku. Jeśli zastanawiasz się, czy krioterapia mogłaby skorzystać na Twojej skórze, przeczytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat tej ekscytującej nowej opcji leczenia.

Co to jest krioterapia?


Krioterapia to specjalistyczny rodzaj terapii niskotemperaturowej, polegający na krótkotrwałym wystawieniu skóry na działanie temperatur poniżej zera. Proces ten jest często określany jako „cryo” lub „cryo-„twarz”. FDA klasyfikuje krioterapię jako procedurę „przeciwstarzeniową”, ale może być również stosowana w leczeniu różnych chorób skóry. Zabieg jest najczęściej stosowany w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry głowy i innych części ciała. Jednak jest również stosowany w leczeniu niektórych rodzajów trądziku, egzemy, trądziku różowatego zależnego od steroidów, halo oczu i innych.

Krio-twarz i napinanie skóry


Krio-twarz to kolejna forma krioterapii, która polega na podawaniu skórze temperatur poniżej zera. W porównaniu z ogólnym typem krioterapii wiążą się one z wyższymi temperaturami, co może czynić je bardziej atrakcyjnymi dla konsumentów. Istnieje możliwość jednoczesnego wykonywania obu rodzajów zabiegów. Krio-twarz jest często używany do „napinania” skóry i leczenia różnych chorób skóry, w tym trądziku, blizn potrądzikowych, trądziku różowatego i zmarszczek. Mogą być również stosowane w leczeniu różnych rodzajów egzemy. Ta procedura zazwyczaj obejmuje maszynę, która przez kilka minut przykłada do skóry temperaturę poniżej zera. W tym czasie kriomaszyna wytwarza efekt chłodzenia skóry poprzez transport cząsteczek wody z powierzchni skóry. Ten proces może sprawić, że skóra stanie się bardziej napięta, a także może pomóc w zmniejszeniu niektórych rodzajów trądziku, pigmentacji i zmarszczek.

Jak działa krioterapia?


Jak wcześniej wspomniano, krioterapia polega na wystawieniu skóry na działanie temperatur poniżej zera przez krótki czas. Dokładna temperatura i długość ekspozycji zależy od leczonego stanu. Zasadniczo krioterapia polega na hipotermii w celu obniżenia temperatury skóry. Ma to kilka skutków dla skóry, w tym kurczenie się naczyń krwionośnych i kurczenie się cząsteczek kolagenu. Wykazano również, że indukuje apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórki) w niektórych typach nowotworów skóry. Dokładny mechanizm działania krioterapii nie jest w pełni poznany, ale wiadomo, że proces ten wpływa na kilka czynników biologicznych w organizmie.

Rodzaje krioterapii


Zwykła krioterapia lodowa (OIC) – OIC jest najczęstszym rodzajem krioterapii i polega na wystawieniu na działanie zwykłego lodu (lub innych zimnych substancji) przez krótki czas. Ten rodzaj krioterapii jest zwykle dostarczany za pomocą maszyny, która zamraża wodę wewnątrz pojemnika. Użytkownik umieszcza swoją skórę w pojemniku i obserwuje, jak temperatura gwałtownie spada poniżej zera. OIC może być stosowany w leczeniu różnych chorób skóry i może być skuteczną metodą zmniejszania stanu zapalnego i bólu. Typowy przebieg OIC obejmuje 30 minut ekspozycji przez trzy kolejne dni.

Kwestie bezpieczeństwa krioterapii


Chociaż krioterapia wydaje się być stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, niektórzy użytkownicy zgłaszają niewielkie skutki uboczne po zastosowaniu procedury. Należą do nich łagodne zaczerwienienie, swędzenie i łagodny ból. W większości przypadków efekty te są łagodne i szybko ustępują. Jeśli wystąpią cięższe lub uporczywe działania niepożądane, należy skontaktować się z lekarzem. Niektóre osoby po zastosowaniu krioterapii mogą odczuwać nadwrażliwość na zimno lub uczucie „watości w ustach”. Ta wrażliwość zazwyczaj ustępuje po kilku dniach niestosowania zabiegu.

Czy krioterapia działa na wszystkie choroby skóry?


Krioterapia jest wciąż stosunkowo nową metodą leczenia, a badania nad jej długoterminowymi korzyściami są ograniczone. W związku z tym kriomaseczki mogą być stosowane tylko w leczeniu niewielkiej liczby chorób skóry. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów estetycznych, wyniki mogą zależeć od wielu czynników, w tym wieku, rodzaju skóry i aktualnego stanu zdrowia. Na wyniki może mieć również wpływ placówka do krioterapii i typ używanej kriomaszyny. Niektóre badania wykazały, że krioterapia może przynieść pewne korzyści w przypadku następujących schorzeń: W większości przypadków krioterapia nie jest obecnie zalecana do leczenia trądziku. Jednak badania sugerują, że może być skuteczny w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku różowatego.

Ostatnie słowa


Chociaż krioterapia jest stosunkowo nowa w branży kosmetycznej, wydaje się skuteczna i bezpieczna. Ta procedura może być skutecznym sposobem zwalczania niektórych chorób skóry, w tym egzemy, trądziku różowatego i zmarszczek. Krioterapia może jednak nie być dla wszystkich, ponieważ wymaga pewnego poziomu poświęcenia. Musisz planować z wyprzedzeniem i umówić się na zabieg krioterapii. Może się również okazać, że po zabiegu poczujesz się bardziej zmęczony lub nawet trochę chory. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem korzyści płynących z krioterapii, poszukaj informacji i porozmawiaj z wykwalifikowanym dostawcą. Upewnij się, że czujesz się komfortowo z procedurą i zestawem zabiegowym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *