Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Uraz rdzenia kręgowego może uniemożliwić poruszanie się lub czucie. I chociaż fizyczne konsekwencje SCI mogą być trudne do zaakceptowania, wpływ na twoje życie może być znacznie większy. Jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek powrócisz do roli, którą pełniłeś przed SCI; istnieje jednak wiele opcji budowania nowej przyszłości po SCI. SCI pozostawia cię z ograniczoną mobilnością i ograniczonymi funkcjami sensorycznymi. Ograniczenia te często skutkują izolacją społeczną i depresją związaną z niepełnosprawnością. Jednak nie wszystkie niepełnosprawności są sobie równe; niektóre osoby niepełnosprawne mają większe szanse na rozwój po SCI niż inne. Rehabilitacja oferuje wiele potencjalnych korzyści dla tych, którzy robią to właściwie, umożliwiając im dostęp do jak największej niezależności w ramach wsparcia. JednakSPRAWDŹ

Znajdź i zarejestruj się u partnera odwykowego


Możesz być w stanie samodzielnie znaleźć świadczeniodawcę rehabilitacji, ale dobrze jest uzyskać skierowanie od lekarza lub terapeuty zajęciowego. Będziesz chciał znaleźć klinikę rehabilitacyjną o dobrej reputacji, która specjalizuje się w osobach z SCI. Możesz także przeszukiwać Internet, aby znaleźć lokalne zasoby specjalizujące się w osobach niepełnosprawnych. Zarejestruj się w klinice, aby mogli się z Tobą skontaktować, jeśli mają jakieś wolne miejsca.

Skorzystaj z fizjoterapii


Możesz mieć dostęp do fizjoterapii podczas pobytu w szpitalu i po operacji w celu naprawy pępowiny, ale prawdopodobnie nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do terapii tak szybko, jak to konieczne, po opuszczeniu szpitala. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej umówić się na pierwszą sesję terapeutyczną. Twój terapeuta prawdopodobnie będzie chciał przejrzeć twoją dokumentację medyczną i omówić twoje cele terapii. Wybierz odpowiedniego dla siebie terapeutę. Powinieneś również rozważyć, kto oferuje rodzaj terapii, który Twoim zdaniem będzie dla Ciebie najbardziej pomocny. Prawdopodobnie będziesz musiał wypróbować różne terapie po SCI, w zależności od twoich konkretnych potrzeb. Prawdopodobnie będziesz musiał użyć różnych technik i sprzętu, w zależności od poziomu mobilności i umiejętności.

Naucz się nowych nawyków


Po rozpoczęciu fizjoterapii będziesz chciał się upewnić, że postępujesz zgodnie z programem, który nakreślił dla ciebie terapeuta. Na początku bardzo łatwo się zgubić lub przytłoczyć. Zobowiąż się wobec siebie, że będziesz się tego trzymał. Zrób listę rzeczy, które musisz zrobić i zobowiąż się do odhaczania rzeczy z listy. Kiedy zaczniesz przyzwyczajać się do robienia rzeczy na wózku inwalidzkim, prawdopodobnie odkryjesz, że o czymś zapominasz. Kiedy poczujesz taką potrzebę, przejrzyj swoją listę rzeczy do zrobienia.

Wykorzystaj technologię, aby Ci pomóc


Wiele osób, które mają SCI, uważa, że technologia może być pomocnym sposobem na złagodzenie presji interakcji społecznych, w tym komunikacji z dostawcami usług medycznych, rodziną i przyjaciółmi. SCI Chat i Access to dwa popularne programy. Możesz także rozważyć skorzystanie z wirtualnego asystenta, który pomoże Ci załatwić sprawy. Istnieje wiele opcji, które pomogą Ci zautomatyzować załatwianie spraw, zarządzać kalendarzem, śledzić stan zdrowia i nie tylko. Usługi te mogą być również pomocne dla gości i członków rodziny, pomagając im pozostać w kontakcie z Tobą bez konieczności długich rozmów lub komunikacji pisemnej. Możesz również uzyskać dostęp do tych narzędzi z dowolnego komputera lub smartfona.

Zorganizuj się i bądź bezpieczny


Chociaż ważne jest, aby być aktywnym i kontaktować się ze światem, ważne jest również, aby dbać o siebie. Pamiętaj o odpoczynku, zdrowym jedzeniu i odpowiedniej ilości snu. Będziesz mniej podatny na wyczerpanie i narażanie się na ryzyko, jeśli najpierw zadbasz o siebie. Upewnij się, że masz sposób na ochronę siebie i swoich rzeczy, w tym telefon i możliwość powiadomienia kogoś, że potrzebujesz pomocy. Zapoznaj się z sygnałami ostrzegawczymi samozaniedbania i nadużyć. Bezpieczeństwo jest zawsze priorytetem podczas poruszania się na wózku inwalidzkim, co może utrudniać wyjście z przyjaciółmi. Chociaż może to być frustrujące, izolacja społeczna może być czynnikiem ryzyka depresji i jest czymś, o czym musisz wiedzieć i wziąć pod uwagę podczas dostosowywania się do nowego stylu życia.

Wniosek


Nie ma złotego środka dla osób po SCI. Jednak na drodze do rehabilitacji prawdopodobnie zobaczysz wiele korzyści. Rehabilitacja może pomóc odzyskać siły, równowagę i funkcjonowanie całego organizmu; może również pozwolić ci na przywrócenie pewności siebie i tożsamości. Większość osób, które robią to dobrze, odczuwa ogromną satysfakcję z procesu i jest w stanie wrócić do bardziej niezależnego trybu życia. Jest prawdopodobne, że już nigdy nie będziesz mieć takiego samego poziomu niezależności, jaki miałeś przed SCI, ale nadal możesz prowadzić pełne i satysfakcjonujące życie. Zrozumienie, co można zrobić, aby zmaksymalizować swój potencjał, może pomóc ci w pełni wykorzystać swój potencjał po SCI.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *