Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Operacje na więzadle krzyżowym przednim (ACL) są często konieczne po urazach sportowych lub innego rodzaju uszkodzeniach stawu kolanowego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się szczegółowo roli fizjoterapii w procesie rehabilitacji po operacji ACL, zwracając uwagę na kluczowe aspekty tego procesu oraz nowoczesne metody terapeutyczne.

Przeczytaj również: Kinesiotaping w rehabilitacji

Anatomia więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Więzadło krzyżowe przednie jest jednym z głównych stabilizatorów stawu kolanowego, zapobiegając nadmiernemu ruchowi przednio-zstępującemu goleni względem uda. Jego uszkodzenie może prowadzić do utraty stabilności stawu, co z kolei wymaga interwencji chirurgicznej i intensywnej rehabilitacji.

Etapy rehabilitacji

1. Faza początkowa (0-2 tygodnie)

 • Opanowanie bólu i obrzęku.
 • Wspomaganie procesu gojenia rany chirurgicznej.
 • Ćwiczenia oddechowe w celu zapobieżenia powikłaniom płucnym.
 • Rozwijanie pełnego zakresu ruchu w stawie kolanowym.

2. Faza środkowa (2-6 tygodni):

 • Wzmacnianie mięśni nóg bez obciążania stawu kolanowego.
 • Rozwijanie koordynacji ruchowej.
 • Stosowanie terapii manualnej w celu poprawy elastyczności tkanek miękkich.

3. Faza zaawansowana (6-12 tygodni):

 • Wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających z obciążeniem.
 • Poprawa równowagi i stabilizacji stawu.
 • Praca nad propriocepcją i koordynacją.

4. Faza powrotu do pełnej aktywności (12+ tygodni):

 • Indywidualizacja programu rehabilitacyjnego.
 • Testy funkcjonalne oceniające gotowość do powrotu do sportu.
 • Monitoring i dostosowywanie terapii w zależności od postępów.

Kluczowe elementy fizjoterapii ACL

Fizjoterapia Poznań po operacji ACL (krzyżowego przedniego więzadła) jest kompleksowym procesem, który ma na celu przywrócenie funkcji i siły stawu kolanowego po zabiegu chirurgicznym. Początkowa faza, trwająca do około dwóch tygodni, skupia się głównie na kontrolowaniu bólu i obrzęku. Pacjenta zachęca się do stosowania lodu, uniesienia nogi oraz przyjmowania leków przeciwbólowych. W tym okresie również prowadzi się delikatne ćwiczenia ruchomości, które mają zapobiec zesztywnieniu stawu kolanowego.

W drugiej fazie, obejmującej okres od dwóch do sześciu tygodni, skupiamy się na wzmocnieniu mięśni wokół stawu. Ćwiczenia ukierunkowane są na mięśnie czworogłowe uda, dwugłowe uda oraz mięśnie łydki. W tym czasie wprowadza się również ćwiczenia poprawiające stabilność stawu, obejmujące kontrolowane ruchy w różnych kierunkach. Rozwijanie normalnego chodu staje się także istotnym elementem rehabilitacji, chociaż z zachowaniem ostrożności i minimalnym obciążeniem operowanej nogi.

W trzeciej fazie, trwającej od sześciu do dwunastu tygodni, program rehabilitacyjny staje się bardziej zaawansowany. Wzmacnianie mięśni obejmuje teraz całe ciało, aby zminimalizować ewentualne nierównowagi mięśniowe. Kładzie się nacisk na poprawę pełnej ruchomości stawu kolanowego i wprowadza się ćwiczenia proprioceptyki, które wspierają świadomą percepcję pozycji i ruchu stawów.

W fazie zaawansowanej, po dwunastu tygodniach, skupiamy się na przygotowaniu pacjenta do powrotu do pełnej aktywności fizycznej, zwłaszcza w kontekście sportu. Program rehabilitacyjny obejmuje stopniowe wprowadzanie ćwiczeń specyficznych dla danej dyscypliny sportowej, z uwzględnieniem symulacji warunków sportowych, takich jak skoki czy zmiany kierunku. Cały proces jest dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, monitorując postępy i dostosowując plan leczenia w zależności od reakcji organizmu.

Podsumowanie

Rola fizjoterapii w rehabilitacji po operacji ACL jest kluczowa dla skutecznego powrotu pacjenta do pełnej aktywności. Poprzez kompleksowy program, który obejmuje terapię manualną, ćwiczenia wzmacniające, trening propriocepcji oraz nowoczesne metody terapeutyczne, fizjoterapeuci odgrywają istotną rolę w przywracaniu pacjentom pełnej sprawności i stabilności stawu kolanowego. Odpowiednio dostosowana i monitorowana rehabilitacja jest kluczem do osiągnięcia optymalnych wyników po operacji ACL.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *