Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Kinesiotaping, inaczej znany jako kinesiotaping terapeutyczny, stał się integralną częścią dzisiejszych programów rehabilitacyjnych. Ta innowacyjna metoda wykorzystuje elastyczne taśmy do poprawy funkcji mięśni. Ponadto, do redukcji bólu i wspierania procesu gojenia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniom kinesiotapingu w rehabilitacji, zaznaczając korzyści i skuteczność tej techniki.

Przeczytaj również: Fizjoterapia wpływa pozytywnie na ból przewlekły

Kinesiotaping. Wprowadzenie i zasada działania

Kinesiotaping to technika, która wykorzystuje elastyczne, samoprzylepne taśmy, umieszczone na skórze w określony sposób. Zazwyczaj taśmy te wykonuje się z materiałów, które są elastyczne, odprowadzają pot, pozwalają na swobodny ruch skóry i mięśni. Jednocześnie oferując wsparcie i stabilizację.

Kinesiotaping działa poprzez oddziaływanie na receptory skórne, poprawiając propriocepcję (zdolność ciała do świadomej percepcji własnej pozycji w przestrzeni). Ta metoda stymuluje również krążenie krwi, poprawiając dostępność składników odżywczych i przyspieszając proces gojenia.

Kinesiotaping – zastosowania w rehabilitacji

  • Można stosować w obszarze stawów, takich jak bark, łokieć, kolano czy kostka, w celu poprawy stabilizacji i redukcji ryzyka kontuzji.
  • Taśmy kinesiotapingu często stosuje się w obszarach dotkniętych bólem mięśniowym, pomagając w redukcji napięcia mięśni i łagodzeniu dyskomfortu.
  • Może przyspieszyć proces gojenia poprzez poprawę krążenia krwi. Ponadto, dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do obszarów urazowych.
  • Poprzez zastosowanie kinesiotapingu w okolicach stawów, fizjoterapeuci mogą pomóc w poprawie zakresu ruchu, co jest istotne w procesie rehabilitacji.
  • Może być skutecznym narzędziem wspierającym mięśnie w okresie rekonwalescencji po kontuzji lub zabiegu chirurgicznym.

Korzyści wynikające z zastosowania kinesiotapingu

Taśmy kinesiotapingu są cienkie, elastyczne i nie ograniczają ruchu, co pozwala pacjentom na prowadzenie normalnej aktywności. Ponadto, materiały, których używa się do produkcji kinesiotapingu są hypoalergiczne i nie powodują podrażnień skóry.

Kinesiotaping może być noszony przez dłuższy czas, co umożliwia utrzymanie korzystnego wpływu na ciało nawet po zakończeniu sesji rehabilitacyjnych. Specjalista może dostosować aplikację taśmy kinesiotapingu do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając specyfikę urazu lub dolegliwości.

Podsumowanie

Zastosowanie kinesiotapingu w rehabilitacji stanowi wartościowe uzupełnienie tradycyjnych metod terapeutycznych. Korzystając z tej techniki, fizjoterapeuci mogą efektywnie wspierać proces zdrowienia, redukować ból oraz poprawiać funkcję mięśni i stawów. Kinesiotaping, ze względu na swoją elastyczność i wszechstronność, zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie rehabilitacji, oferując pacjentom nowoczesne narzędzie do osiągnięcia lepszej kondycji fizycznej i szybszego powrotu do pełnej sprawności.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *