Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Artroza, zwana również zwyrodnieniem stawów, jest schorzeniem, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Jednak odpowiednio dostosowane ćwiczenia fizjoterapeutyczne mogą przynieść ulgę w łagodzeniu bólu, poprawie elastyczności stawów i utrzymaniu pełnej funkcji ruchowej. W tym artykule podamy skuteczne ćwiczenia fizjoterapeutyczne i praktyczne porady dla pacjentów z artrozą.

Przeczytaj również: Model zniekształcania powięzi (FDM). Klucz do leczenia dolegliwości mięśniowo-szkieletowych

Rozgrzewka przed ćwiczeniami

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń ważne jest, aby odpowiednio rozgrzać stawy. Delikatne rozciąganie i krótki spacer mogą pomóc zwiększyć krążenie krwi, co jest kluczowe dla elastyczności stawów.

Ćwiczenia na mobilność stawów

  • Kołysanie stóp. Usiądź na krześle, unosząc stopy kilka centymetrów nad podłogą. Delikatnie kołysz stopy do przodu i do tyłu, zachowując równowagę. To ćwiczenie pomaga w poprawie ruchomości stawów stopy.
  • Ruchy kołowe z ramionami. Delikatnie obracaj ramionami w ruchu kołowym, zarówno do przodu, jak i do tyłu. To ćwiczenie pomaga w utrzymaniu elastyczności stawów barkowych.

Wzmocnienie ciała

  • Podnoszenie nóg. Leżąc na plecach, unieś jedną nogę do góry, utrzymując ją prosto. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie ud i pomaga w utrzymaniu stabilności stawu kolanowego.
  • Wzmocnienie mięśni ramion. Z użyciem lekkich hantli, wykonuj podnoszenie boczne i frontalne. Wzmacnianie mięśni ramion może pomóc w utrzymaniu stabilności stawów ramiennych.

Ćwiczenia na równowagę

  • Przesuwanie masy ciała na boki. Stań prosto, a następnie przenieś ciało na bok, utrzymując równowagę na jednej nodze. To ćwiczenie pomaga w utrzymaniu równowagi, co jest istotne dla pacjentów z artrozą stawu biodrowego.
  • Ćwiczenia na piłce rehabilitacyjnej. Wykonywanie ćwiczeń na niestabilnej powierzchni, takiej jak piłka rehabilitacyjna, pomaga w rozwijaniu zdolności do utrzymania równowagi.

Ćwiczenia na elastyczność

  • Rozciąganie mięśni nóg. Siedząc na podłodze, prostuj nogi i delikatnie się pochyl, starając się dotknąć palców stóp. To ćwiczenie poprawia elastyczność mięśni nóg i stawów biodrowych.
  • Rozciąganie mięśni ramion. Złącz dłonie za plecami i delikatnie podnieś je ku górze. To ćwiczenie rozciąga mięśnie ramion i klatki piersiowej.

Porady dla pacjentów z artrozą

Jeśli odczuwasz ból podczas ćwiczeń, natychmiast je przerwij. Ćwiczenia nie powinny sprawiać bólu, a jedynie lekki dyskomfort. Regularne wykonywanie ćwiczeń jest bardziej korzystne niż sporadyczne intensywne treningi. Jednakże, zanim rozpoczniesz nowy program ćwiczeń, skonsultuj się z fizjoterapeutą, który dostosuje plan do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Ponadto, staraj się wprowadzać różne rodzaje ćwiczeń, aby zaangażować różne grupy mięśniowe i stawy.

Wprowadzając regularne ćwiczenia fizjoterapeutyczne do codziennego życia, pacjenci z artrozą mogą zauważyć poprawę w zakresie ruchu, zmniejszenie bólu i zwiększenie jakości życia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *