Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Nadgarstek jest jednym z najbardziej złożonych stawów w naszym ciele, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla wykonywania codziennych czynności. Niemniej jednak, ból nadgarstka może stanowić wyzwanie dla wielu ludzi, zarówno młodych, jak i starszych. Ten artykuł skupi się na omówieniu różnych schorzeń i urazów, które mogą prowadzić do bólu nadgarstka, a także na metodach diagnozowania i terapii, które pomagają pacjentom wrócić do pełnej sprawności.

Przeczytaj również: Terapia manualna a ból mięśni. Jak masaż i manipulacje mogą przynieść ulgę

Ból nadgarstka – przyczyny 

Ból nadgarstka może mieć wiele źródeł. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

  • Złamania nadgarstka. Złamania kości nadgarstka, takie jak kości łokciowe i promieniowe, mogą prowadzić do ostrych bólów. W zależności od rodzaju złamania, może być konieczne założenie gipsu lub przeprowadzenie operacji.
  • Cieśń nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka jest schorzeniem, w którym ściśnięcie nerwu nadgarstka powoduje ból, mrowienie i osłabienie ręki. Leczenie może obejmować terapię manualną, ćwiczenia i w niektórych przypadkach, operację.
  • Tendinitis. Zapalenie ścięgien w okolicach nadgarstka może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchu. Leczenie obejmuje często odpoczynek, stosowanie lodu i ćwiczenia wzmacniające.
  • Artretyzm. Choroby stawów, takie jak artretyzm, mogą wpływać na nadgarstek i prowadzić do przewlekłego bólu. Leczenie może obejmować zarówno terapie farmakologiczne, jak i fizjoterapię.
  • Urazy sportowe. Wszelkie urazy nadgarstka, takie jak skręcenia, zwichnięcia, czy rozdarcia więzadeł, mogą powodować ból. Leczenie zależy od rodzaju urazu i może obejmować terapie fizyczne i w razie konieczności, operacje.

Diagnoza bólu nadgarstka

Skuteczna diagnoza bólu nadgarstka jest kluczowa dla skierowania pacjenta na odpowiednią terapię. Lekarz przeprowadza wywiad medyczny, bada obszar nadgarstka, sprawdza zakres ruchu i zleca dodatkowe badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. To pozwala na dokładne określenie źródła bólu i wykluczenie innych schorzeń.

Ból nadgarstka – leczenie 

Terapia bólu nadgarstka jest zindywidualizowana i zależy od przyczyny bólu.  W przypadku wielu urazów i stanów zapalnych, fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę. Fizjoterapeuci pomagają pacjentom poprawić zakres ruchu, wzmacniać mięśnie i zmniejszać ból poprzez odpowiednie ćwiczenia.

W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne w celu złagodzenia bólu i stanu zapalnego. Terapeuci mogą wykorzystywać różne techniki, takie jak masaż tkanek głębokich i manipulacje stawowe, aby poprawić ruchomość stawu i zmniejszyć ból.

W przypadku poważnych złamań lub schorzeń, takich jak zaawansowany syndrom cieśni nadgarstka, konieczna może być operacja. Niektórzy pacjenci mogą korzystać z terapii komplementarnych, takich jak akupunktura czy terapia ultradźwiękowa, aby złagodzić ból nadgarstka.

Warto pamiętać, że szybka diagnoza i odpowiednia terapia mogą znacząco poprawić rokowanie i skrócić okres rekonwalescencji. Jeśli masz ból nadgarstka, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby otrzymać profesjonalną opiekę medyczną i przewodnictwo w procesie leczenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *