Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Terapia falą uderzeniową to nieinwazyjna, bezbolesna terapia medyczna stosowana w celu złagodzenia objawów szerokiego zakresu chorób i urazów. Jego szybka skuteczność i niskie ryzyko sprawiają, że jest popularną opcją dla lekarzy leczących choroby przewlekłe, w tym zapalenie stawów, zapalenie ścięgien, zapalenie powięzi podeszwowej, zespół cieśni nadgarstka, ból dolnej części pleców, rozcięgno podeszwowe (ostroga piętowa) i inne. Terapia falą uderzeniową to rodzaj ultradźwięków, które wytwarzają małe pulsujące podmuchy energii w tkance, aby stymulować gojenie. W przypadku terapii falą uderzeniową w przypadku przewlekłych urazów i innych stanów, takich jak zapalenie ścięgien lub rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa), działa ona poprzez stymulację fibroblastów kości lub więzadeł, aby promować nowy wzrost gojenia.

Na jakie schorzenia skuteczna jest terapia falą uderzeniową?


Terapia falą uderzeniową jest najczęściej stosowana w przypadku urazów i stanów tkanek miękkich, które powodują ból, obrzęk lub ograniczony zakres ruchu. Stany te zazwyczaj charakteryzują się stanem zapalnym tkanki miękkiej, który często jest wynikiem urazu. Terapia falami uderzeniowymi jest również stosowana w leczeniu przewlekłego bólu i zmniejszaniu ryzyka operacji, jednocześnie poprawiając powrót do zdrowia pacjenta poprzez zwiększenie przepływu krwi, wspomaganie gojenia kości i stymulowanie produkcji kolagenu. Niektóre przykłady schorzeń, w których terapia falą uderzeniową jest skuteczna, obejmują: – Zapalenie ścięgien – Bolesne zapalenie ścięgien. – Rozcięgno podeszwowe – Ból i stan zapalny podeszwy pięty. – Zapalenie ścięgna Achillesa – Ból i stan zapalny ścięgna z tyłu kostki. – Zespół przedziału czasowego – Obrzęk tkanki z ograniczeniem przepływu krwi. – Ból pooperacyjny – Metoda leczenia przewlekłego bólu bez ryzyka operacji.

Jak działa terapia falami uderzeniowymi?


Fale ultradźwiękowe są generowane wewnątrz urządzenia i skupiane za pomocą przetwornika w celu wytworzenia skupionej fali dźwiękowej o wysokiej częstotliwości. Ta fala dźwiękowa jest następnie kierowana do docelowej tkanki, tworząc falę uderzeniową, która powoduje wibracje komórek w docelowym obszarze. Ponieważ komórki są oparte na wodzie, fala uderzeniowa powoduje pękanie komórek i uwalnianie enzymów, które stymulują szybki wzrost komórek.

Zalety terapii falami uderzeniowymi

  • Szybka ulga w bólu – W ciągu kilku minut po zabiegu pacjenci odczuwają zmniejszony ból i stan zapalny. – Idealny przy długotrwałym bólu przewlekłym
  • W przeciwieństwie do opioidów terapia falą uderzeniową nie powoduje przyzwyczajenia, umożliwiając pacjentom powrót do normalnej aktywności.
  • Brak skutków ubocznych – Terapia falą uderzeniową ma niewiele skutków ubocznych lub nie ma ich wcale, dzięki czemu jest bezpieczna i odpowiednia dla pacjentów z wcześniej istniejącymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca lub historia uzależnień.
  • Niskie ryzyko – W przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego lub krioterapii, terapia falą uderzeniową nie wymaga znieczulenia i nie wiąże się z żadnym poważnym ryzykiem.

Wady terapii falami uderzeniowymi

  • Drogie – Terapia falą uderzeniową nie jest objęta planami medycznymi, a leczenie jest zalecane tylko w przypadku kilku schorzeń.
  • Może powodować zaczerwienienie skóry – Zabieg powoduje pewne podrażnienie skóry, ale zwykle jest ono łagodne i ustępuje samoistnie.
  • W niektórych przypadkach może być nieskuteczna – Terapia falą uderzeniową działa najlepiej w przypadku ostrych urazów i stanów powodujących ból i stany zapalne; może być mniej skuteczny w przypadku długotrwałych stanów lub urazów niezapalnych.

terapia falą uderzeniową a ultradźwięki


Terapia ultradźwiękami i falą uderzeniową to nie to samo, ale często stosuje się je razem. Ultradźwięki mogą być stosowane jako alternatywa dla terapii falą uderzeniową, ale nie mogą tak skutecznie stymulować produkcji kolagenu. Ponadto ultradźwięki nie są skuteczne w leczeniu przewlekłych stanów powodujących ból.

Wniosek


Terapia falą uderzeniową jest skuteczną opcją leczenia pacjentów z urazami lub chorobami przewlekłymi, które powodują ból. Jest to nieinwazyjne leczenie, które wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania tkanki i stymulacji komórek w celu przyspieszenia gojenia. Terapia falą uderzeniową jest zazwyczaj dobrze tolerowana i ma niewiele skutków ubocznych lub nie ma ich wcale, ale jest kosztowna iw niektórych przypadkach może być mniej skuteczna w porównaniu z innymi metodami leczenia. Terapia falą uderzeniową jest bezpieczną opcją leczenia z kilkoma wadami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *