Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Kostka jest złożonym stawem, który zawiera serię różnych więzadeł. Gdy jedno więzadło jest nadmierne lub nadmierne, może prowadzić do ostrego skręcenia. Przekręcenie występuje, gdy więzadła rozciągają się poza ich zdolność funkcjonalną. Ten sam odcinek może również prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, jeśli zwichnięcie utrzymuje się i staje się bardziej powszechne w miarę upływu czasu. W związku z tym skręcenia kostki nie są spacerem w parku. Jeśli nie są leczone, nie tylko poważnie ograniczą twoją zdolność do normalnego chodzenia, ale także spowodują inne komplikacje na drodze. Na szczęście istnieje wiele sposobów z powodzeniem wyzdrowienia po skręcie kostki – od rozpoczęcia rehabilitacji jak najszybciej po wzmocnienie każdego mięśnia nóg po urazie.

Ćwicz po skręceniu kostki


Wielu sportowców uważa, że po skręceniu kostki z długim okresem odpoczynku jest najlepszym sposobem działania. Prawdopodobnie będą jednak rozczarowani, ponieważ odpoczynek prawdopodobnie tylko pogorszy sytuację. Zamiast tego powinieneś rozpocząć rehabilitację tak szybko, jak to możliwe. Umożliwi to szybkie leczenie obrażeń, a także pozwoli ci zacząć wzmacniać mięśnie nóg. Powinieneś być w stanie rozpocząć ćwiczenia lekkie kilka dni po podtrzymaniu skręcenia. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wzmacniać mięśnie kostki, aby poprawić równowagę. Zacznij od stania na jednej nodze i próbując utrzymać drugą stopę zasadzoną na niskiej powierzchni. Stojąc na jednej nodze, powoli podnieś drugą i staraj się równoważyć tak długo, jak to możliwe. Następnie przejdź do równoważenia obu stóp.

Wzmocnij mięśnie nóg


Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że wielu sportowców nie wzmocnia mięśni nóg po skręceniu kostki. Z pewnością możesz jednak wzmocnić kostkę i jest to bardzo ważna część rehabilitacji. Zacznij od wykonania ściskania kostki, siedząc na krawędzi krzesła. Następnie dodaj przedłużenia kostki, leżąc na plecach. Możesz także spróbować dodać loki kostki, siedząc w pozycji rozkładanej. Oprócz tych podstawowych ćwiczeń możesz również wypróbować bardziej zaawansowane, które skierowane są na mięśnie nóg pod różnymi kątami.

Weź prysznic natychmiast po kontuzji


Wiele osób uważa, że powinieneś pozwolić, aby kostka całkowicie odpocząć przez kilka dni, zanim weźmiesz prysznic. Tak nie jest jednak, ponieważ powinieneś rozpocząć nawadnianie natychmiast po skręceniu kostki. Chociaż może to nie brzmieć jak wielka sprawa, pobieranie prysznica natychmiast po skręceniu kostki jest niezwykle korzystne. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że kostka jest stawem obciążającym. Zasadniczo oznacza to, że musi wspierać masę ciała podczas chodzenia lub biegu. Zakręcona kostka zasadniczo działa jak duży, ciężki ciężar na ciele. Może to spowodować wiele uszkodzeń stawów i mięśni – a także narażasz kostki na powtarzające się obrażenia. Dlatego powinieneś wziąć prysznic natychmiast po skręceniu kostki.

Nie kładź na stopie przez 48 godzin


Częstym błędem, który ludzie popełniają podczas powrotu do zdrowia po skręceniu kostki, jest próba włożenia stopy z powrotem do buta natychmiast po kontuzji. Jest to jednak zły pomysł, ponieważ twoja stopa prawdopodobnie zostanie spuchnięta, posiniaczona i ranna – z których wszystkie naraża cię znacznie większe ryzyko dalszych obrażeń i słabej wydajności. Jeśli masz skręcenie kostki, powinieneś włożyć stopę z powrotem do buta po całkowitym wyleczeniu. Możesz to zrobić, powoli wkładając ciężar na stopę, aż znów będzie to całkowicie normalne.

Zdobądź bandaż kompresji, aby pomóc w obrzęku


Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić podczas powrotu do zdrowia po skręceniu kostki, jest uzyskanie bandażu kompresyjnego, aby pomóc w obrzęku. Uzyskanie bandażu kompresji zaraz po skręceniu kostki może pomóc zmniejszyć obrzęk i zwiększyć przepływ krwi do kostki, jednocześnie zmniejszając ryzyko infekcji. Powinieneś upewnić się, że otrzymasz profesjonalnie wykonany bandaż na kostkę, aby pomóc w obrzęku – to te, które zostały zaprojektowane w celu unieruchomienia kostki i powstrzymania go przed rozszerzeniem. Istnieje wiele innych rodzajów bandaży, które twierdzą, że pomagają w obrzęku kostki, ale upewnij się, że otrzymasz jeden zaprojektowany do obrzęku kostki.

Odpocznij i trzymaj się z dala od ostrego wcierania lub zbierania rannego obszaru


Przewlekłe skręcenia kostki nie są spacerem w parku. Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest łatwe przez kilka dni. Pomoże to ci płynniej wyleczyć kostkę i da ci szansę odpoczynku, abyś go nie ponowić ponownego uszkodzenia. Oprócz odpoczynku powinieneś również starać się trzymać z dala od surowego wcierania lub zbierania rannego obszaru. Obejmuje to użycie dezodorantu, balsamów lub innych produktów, które mogą być zbyt szorstkie na kostce. Powinieneś także upewnić się, że masz wystarczająco dużo, aby twoje ciało miało czas na wyleczenie i odpoczynek. Jest to szczególnie ważne dla sportowców, którzy uprawiają sport, którzy wymagają dużego stresu fizycznego, takich jak koszykówka, piłka nożna lub piłkarze.

Wniosek


Kostka jest złożonym stawem, który zawiera szereg różnych więzadeł. Kiedy jedno więzadło jest nadmiernie rozciągnięte lub przeciążone, może to prowadzić do skręcenia kostki. Skręcenie występuje, gdy więzadła zostają rozciągnięte poza ich możliwości funkcjonalne. Ten sam odcinek może również prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, jeśli skręcenie utrzymuje się i staje się coraz częstsze w miarę upływu czasu. Skręcenie stawu skokowego to nie spacer po parku. Nieleczone poważnie ograniczą zdolność normalnego chodzenia, a także spowodują inne komplikacje na drodze. Na szczęście istnieje wiele sposobów na skuteczną regenerację po skręceniu stawu skokowego – od jak najszybszego rozpoczęcia rehabilitacji po wzmocnienie każdego mięśnia nogi po kontuzji.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *