Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Ludzkie ciało jest stworzone do ruchu. Codziennie chodzimy, biegamy i pochylamy się od stóp do głów. Jednak wiele osób nie ma wystarczającej ilości ruchu w ciągu dnia, co może prowadzić do różnych problemów z mięśniami i stawami. Przede wszystkim może to powodować problemy z plecami. Plecy składają się z kilku różnych grup mięśni, które współpracują ze sobą, aby wspierać kręgosłup, ramiona i szyję. Kiedy stają się słabe lub przepracowane, możesz odczuwać ból pleców, ponieważ mięśnie próbują zrekompensować brak równowagi w twoim ciele. Na szczęście istnieje wiele świetnych ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu, aby wzmocnić plecy i zapobiec przyszłym bólom. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możesz chronić łopatki i górną część pleców za pomocą kilku prostych ruchów wzmacniających…

Z czego są plecy?


Twój kręgosłup składa się z kilku różnych kręgów i więzadeł, które tworzą szereg struktur ochronnych i wspierających plecy. Obejmują one twoje dwie łopatki, kręgosłup piersiowy i lędźwiowy oraz mięśnie górnej i dolnej części pleców. Twoje łopatki są połączone z kręgosłupem na wysokości obojczyka (obojczyka). Każda łopatka składa się z dwóch oddzielnych mięśni: naramiennego i obłego większego. Jeśli jedna z tych grup mięśni stanie się zbyt słaba, druga może to zrekompensować, próbując chronić kręgosłup. Jeśli oba mięśnie łopatek są słabe, ochrona kręgosłupa jest zmniejszona, co czyni cię bardziej podatnym na kontuzje.

Siła łopatek


Istnieje wiele sposobów na poprawę wytrzymałości łopatek, aby chronić plecy i szyję. Pierwszym i prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych jest po prostu zmęczenie ramion przy każdym ruchu, który wykonujesz. Jeśli zmywasz naczynia, wykonaj co najmniej 2-3 kolejne ruchy, aby uzyskać pełny trening ramion i górnej części pleców. Kiedy myjesz naczynia, od czasu do czasu dodaj ruch nad głową, na przykład wlewaj wodę do zlewu jedną ręką, podczas gdy drugą trzymaj miskę nad głową. Możesz także włączyć ruch obrotowy, taki jak skręcanie nadgarstka, gdy woda spływa do zlewu.

Siła górnej części pleców


Podczas gdy łopatki chronią kręgosłup i szyję, mięśnie górnej części pleców powinny być głównym celem podczas wzmacniania pleców. Należą do nich romby i łopatki, które znajdują się u podstawy szyi. Gdy są słabe, mięśnie te mogą powodować ból szyi i górnej części pleców, potencjalnie prowadząc do jeszcze poważniejszych schorzeń, takich jak spondyloza szyjna. Aby chronić mięśnie górnej części pleców i karku, musisz ćwiczyć je na kilka różnych sposobów. Najważniejsze jest włączenie dynamicznego ruchu do ćwiczeń górnej części pleców. Jeśli wykonujesz wszystkie ćwiczenia górnej części pleców w sposób statyczny, Twoje mięśnie będą miały bardzo mało czasu na reakcję na ruch. Ponadto, kiedy wykonujesz ćwiczenia górnej części pleców, upewnij się, że głowa, ramiona i kręgosłup pozostają w neutralnej pozycji tak bardzo, jak to możliwe. Pomoże to chronić szyję i mięśnie górnej części pleców przed urazami.

Wniosek


Twoje plecy są bardzo ważną częścią twojego ciała. Ma wiele obowiązków, takich jak ochrona kręgosłupa i łopatek przy jednoczesnym umożliwieniu swobodnego poruszania się. Jeśli nie wykonasz żadnych ćwiczeń na plecy, osłabnie, a następnie spowoduje ból. W tym artykule omówiliśmy, jakie są najlepsze ćwiczenia na plecy, jak chronić łopatki i górną część pleców, a także jak wzmocnić plecy. Jeśli masz ból pleców, nie ignoruj go. Ból pleców może być sygnałem ostrzegawczym poważnych problemów, którym można zapobiec dzięki niewielkim poprawkom. Wykonaj te ćwiczenia, aby chronić plecy.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *