Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Przykurcz to termin używany do opisania skurczonej pozycji mięśnia, w wyniku której nie jest on w stanie swobodnie się poruszać. Przykurcz może dotyczyć wielu różnych mięśni i tkanek, ale najczęściej występuje w kończynach z powodu długotrwałego unieruchomienia. Przykurcze mięśni mogą być spowodowane źle dopasowanym aparatem ortodontycznym, jak również innymi przyczynami. Istnieją jednak pewne czynniki, które wywołują przykurcz częściej niż inne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach przykurczów mięśni, środkach ostrożności, które należy podjąć w przypadku przykurczów, domowych środkach zaradczych na skurcze mięśni oraz środkach zapobiegawczych, które można zastosować, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się przykurczów.

Co to jest przykurcz mięśni?


Przykurcz mięśni to zjawisko, w którym mięsień staje się nadmiernie nabrzmiały krwią, co powoduje jego skrócenie. Kiedy mięsień jest wydłużany, jest rozciągany do pewnego stopnia. Jednakże, gdy mięsień jest skracany, jest rozciągany do pewnego stopnia, ale nie w pełnym zakresie. Kiedy mięsień jest nadmiernie nabrzmiały krwią, dostarczające go tętnice są rozciągnięte, a mięsień również jest rozciągnięty. To powoduje, że mięsień kurczy się z mniejszą siłą i w nienormalny sposób. Ten nieprawidłowy skurcz może spowodować, że mięsień stanie się krótszy, mocniejszy i bardziej podatny na urazy.

Czy przykurcz mięśni jest niebezpieczny?


Innym powszechnym nieporozumieniem jest to, że kurczenie się mięśni jest niebezpieczne. Nie jest to prawdą, ponieważ kurczące się mięśnie są kurczone tylko w mniej niż optymalny sposób. Jednak kurczące się mięśnie mogą prowadzić do przykurczów, które są niebezpieczne. Przykurcz to stan, w którym mięsień stał się krótki i napięty. W związku z tym kurczące się mięśnie są również podatne na kontuzje. Uraz kurczących się mięśni może prowadzić do trwałej niepełnosprawności i upośledzenia funkcji.

Przyczyny przykurczu mięśni

 • Ciąża
 • Uraz rdzenia kręgowego
 • Odwodnienie
 • Uraz nogi
 • Złamanie nogi
 • Przewlekła choroba wyniszczająca
 • Nowotwór
 • Bolesność mięśni wywołana wysiłkiem
 • Farmakologiczna bolesność mięśni
 • Uraz połączenia nerwowo-mięśniowego
 • Dysfunkcja układu autonomicznego
 • Idiopatyczny przykurcz mięśni
 • Wrodzony przykurcz mięśni
 • Mięśnie pooperacyjne

Środki ostrożności zapobiegające przykurczom


Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma przeciążony mięsień, ZGŁOŚ SIĘ DO LEKARZA. Objawy przykurczu u dzieci obejmują ból, skrócenie mięśnia i unieruchomienie mięśni. Jeśli dziecko ma nadmiernie nabrzmiały mięsień, można wykonać proste rozciąganie mięśnia, ale dziecko będzie musiało zostać zabrane do lekarza w celu leczenia. Chirurg ortopeda może delikatnie rozciągnąć nadmiernie przeciążone mięśnie. Aby zapobiec przykurczom, zawsze upewnij się, że orteza jest dobrze dopasowana i nie odcina dopływu krwi do mięśnia. Jeśli orteza odcina dopływ krwi do mięśnia, jest zbyt ciasna.

Zapobieganie przykurczom


Najlepszym sposobem zapobiegania przykurczom jest upewnienie się, że orteza jest odpowiednio dopasowana i nie odcina dopływu krwi do mięśnia. Jeśli orteza odcina dopływ krwi do mięśnia, jest zbyt ciasna. Dodatkowo upewnij się, że Twoje dziecko nie podnosi niczego ciężkiego ani nie nadweręża mięśni podczas noszenia ortezy, zwłaszcza podczas pierwszych kilku tygodni jej noszenia.

Wniosek


Przykurcz mięśnia jest wynikiem nadmiernej aktywności lub urazu, który powoduje nieprawidłowe kurczenie się mięśnia. Długotrwała bezczynność, infekcja lub operacja mogą również powodować przykurcze mięśni. Przykurcze mogą być bolesne i zakłócać codzienne życie. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli wiesz, jakie są przyczyny przykurczów i jakie środki ostrożności możesz podjąć, przykurczom można zapobiegać. Najlepszym sposobem zapobiegania przykurczom jest upewnienie się, że orteza jest odpowiednio dopasowana i nie odcina dopływu krwi do mięśnia. Jeśli orteza odcina dopływ krwi do mięśnia, jest zbyt ciasna. Dodatkowo upewnij się, że Twoje dziecko nie podnosi niczego ciężkiego ani nie nadweręża mięśni podczas noszenia ortezy, zwłaszcza podczas pierwszych kilku tygodni jej noszenia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *