Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Szukasz naturalnego sposobu na relaks i odstresowanie? Szukasz sposobów na poprawę swojego snu? A może dopiero zaczynasz poznawać świat aromaterapii. Bez względu na powód, prawdopodobnie nadszedł czas, aby dodać tę kojącą technikę do swojej codziennej rutyny. Aromaterapia to stosowanie olejków zapachowych w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Słowo to pochodzi ze starożytnej greki: aromatasthai, co oznacza „pachnąć jak przyprawy”. Aromaterapia jest stosowana od tysięcy lat zarówno jako lekarstwo, jak i środek wprowadzający spokój i pogodę ducha w życie. Chociaż nie wszyscy odczują korzyści z używania olejków eterycznych, mogą one być bardzo pomocne, jeśli są stosowane prawidłowo. W tym poście na blogu omówimy, czym jest aromaterapia, jakie są jej rodzaje, jak działa i czy jest odpowiednia dla Ciebie.

Co to jest aromaterapia?


Olejki eteryczne to płyny destylowane z aromatycznych roślin powszechnie znanych jako kwiaty. Są wykorzystywane w aromaterapii ze względu na swoje właściwości lecznicze i terapeutyczne. Aromaterapia to stosowanie olejków zapachowych w celu poprawy zdrowia i samopoczucia. Słowo to pochodzi ze starożytnej greki: aromatasthai, co oznacza „pachnąć jak przyprawy”. Aromaterapia jest stosowana od tysięcy lat zarówno jako lekarstwo, jak i środek wprowadzający spokój i pogodę ducha w życie. Aromaterapia to naturalne holistyczne podejście do zdrowia i dobrego samopoczucia. Opiera się na założeniu, że zapach jest głównym czynnikiem wpływającym na ludzką percepcję i że określone zapachy mogą wpływać na nastrój i fizjologię.

Dlaczego warto stosować aromaterapię?


Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na włączenie aromaterapii do swojej codziennej rutyny. Aromaterapia może pomóc poprawić zdrowie psychiczne, zwiększyć poziom energii oraz złagodzić stres i niepokój. Może również pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć objawy zmęczenia, depresji i bezsenności. Używając olejków eterycznych, możesz również pomóc wzmocnić funkcje odpornościowe, zwiększyć libido i poprawić wyniki sportowe. Istnieje wiele sposobów wykorzystania aromaterapii. Niektórzy ludzie decydują się na rozproszenie olejków eterycznych w całym domu, aby stworzyć kojący i relaksujący aromat. Inni spożywają pewne olejki eteryczne, aby poprawić trawienie, zwalczyć nudności i złagodzić bóle głowy.

Rodzaje aromaterapii

  • Masaż – To chyba najpopularniejszy rodzaj aromaterapii. Podczas stosowania olejków do masażu, zapach jest często zapachem relaksu i spokoju, takim jak lawenda lub rumianek. Uważa się, że olejki te, wdychane lub rozprowadzane, mają kojący wpływ na ciało, umysł i duszę. Uważa się również, że olejki do masażu pomagają w relaksacji i redukcji stresu, ponieważ wykazano, że mają działanie uspokajające.
  • Kąpiel – Relaksująca kąpiel jest często postrzegana jako szczyt aromaterapii. Różne olejki eteryczne są zalecane do różnych celów. Na przykład uważa się, że lawenda pomaga w relaksacji, a olejek z mięty pieprzowej ma działanie chłodzące, które pomaga złagodzić stres i zmęczenie.
  • Gospodarstwo domowe – Rozpylanie olejków eterycznych w całym domu to kolejna forma aromaterapii. Wiele osób decyduje się na stosowanie olejków zapachowych, aby stworzyć relaksujący aromat kojący zmysły. Inni decydują się na stosowanie olejków zapachowych, aby wzmocnić aromat w domu i stworzyć przyjemniejsze otoczenie.
  • Kadzidło – Kadzidło to spalanie olejków zapachowych stosowanych w aromaterapii. Ten rodzaj aromaterapii jest często stosowany podczas ceremonii religijnych, ponieważ jest zakorzeniony w tradycji od tysięcy lat. Niemniej jednak wiele osób decyduje się na używanie kadzideł w ramach codziennej rutyny.

Jak działa aromaterapia?


Istnieją różne teorie na temat działania aromaterapii. Jednym z nich jest to, że niektóre olejki zapachowe mają zdolność stymulacji układu limbicznego, który odpowiada za regulację emocji. Inna teoria głosi, że olejki zapachowe mogą być dobre dla skóry, ponieważ mogą zwiększać przepływ krwi oraz poprawiać koloryt i teksturę skóry. Istnieje również szereg korzyści, które są widoczne podczas stosowania aromaterapii. Na przykład niektórzy ludzie uważają, że jest to korzystne, ponieważ pomaga poprawić zdrowie psychiczne. Może również zwiększać poziom energii, ponieważ pomaga poprawić nastrój. Może również pomóc złagodzić stres i poprawić nastrój, ponieważ wykazano, że ma działanie uspokajające.

Środki bezpieczeństwa dotyczące stosowania olejków eterycznych


Podobnie jak w przypadku każdej nowej techniki zdrowotnej lub odnowy biologicznej, najlepiej postępować ostrożnie. Jednak aromaterapia jest ogólnie uważana za dość bezpieczną. Należy jednak zawsze postępować zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez dostawcę olejków eterycznych. Należy również pamiętać, że wiele olejków nie nadaje się dla dzieci i kobiet w ciąży. Należy również pamiętać, że istnieją pewne olejki eteryczne, których należy unikać. Na przykład niektórych olejów należy unikać, jeśli ktoś ma epilepsję, wysokie ciśnienie krwi lub przyjmuje leki. Ponadto wielu olejków nigdy nie powinno się stosować w ciąży.

Wniosek


Aromaterapia to wspaniały sposób na poznanie zalet olejków eterycznych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się używać olejków poprzez ich rozpylanie, używanie ich w kąpieli, czy spożywanie, możesz czerpać wiele korzyści z aromaterapii. Jeśli chcesz doświadczyć korzyści płynących z aromaterapii, powinieneś spróbować!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *