Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Ból nerwowy, nazywany również neuropatią bólową, to trudny do zniesienia dyskomfort wynikający z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego. Pacjenci zmagający się z bólem nerwowym często doświadczają intensywnego, piekącego lub przeszywającego bólu, który znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. W leczeniu tego rodzaju bólu fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę, oferując kompleksowe podejście do złagodzenia objawów, poprawy jakości życia i przywrócenia funkcji ruchowych. W tym artykule omówimy, w jaki sposób fizjoterapia może być skutecznym elementem terapii bólu nerwowego.

Przeczytaj również: Kontuzje mięśni przywodzicieli. Rola fizjoterapii w powrocie do zdrowia

Ból nerwowy – wyjaśnienia

To rodzaj bólu, który wynika z uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego. Jest to stan, w którym sygnały bólowe przekazywane przez nerwy stają się wyjątkowo intensywne, uporczywe i czasem trudne do kontrolowania.

Ból nerwowy – przyczyny

Najczęstszą przyczyną bólu nerwowego jest bezpośrednie uszkodzenie nerwów. Może to wynikać z urazu, kompresji nerwów (np. w wyniku przepukliny dysku), czy też chorób neurologicznych.

Stany zapalne, takie jak zapalenie nerwów (neuropatia zapalna), mogą powodować ból nerwowy. Przyczyną może być reakcja autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje własne komórki nerwowe. Ponadto, choroby neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, cukrzyca czy neuropatia cukrzycowa, często prowadzą do uszkodzeń nerwów, co może skutkować bólem nerwowym.

Infekcje, zwłaszcza wirusowe, mogą wywoływać ból nerwowy. Na przykład, półpasiec, wywołany przez wirusa varicella-zoster (ten sam, który powoduje ospę wietrzną), może prowadzić do neuralgii półpaśca. Natomiast, nowotwory rozwijające się w okolicach nerwów mogą wywierać nacisk na nerwy

Co więcej, niektóre formy bólu nerwowego mogą mieć podłoże genetyczne, co oznacza, że są dziedziczone w rodzinie.

Objawy bólu nerwowego

Objawy bólu nerwowego mogą obejmować:

  1. Intensywność bólu. Ból nerwowy jest często opisywany jako ostry, palący, przeszywający lub mrowiący. Charakteryzuje go również często nagła i silna intensywność.
  2. Parastezje. Pacjenci często doświadczają parastezji, czyli uczucia mrowienia, drętwienia, pieczenia lub szczypania w obszarze dotkniętym nerwowym uszkodzeniem.
  3. Hiperalgezja. Hiperalgezja to nadwrażliwość na bodźce bólowe, co oznacza, że nawet niewielki bodziec może wywołać silny ból.
  4. Allodynia. To sytuacja, w której normalnie niebolesny bodziec, taki jak dotyk czy lekki ucisk, staje się bolesny.
  5. Zmiany w czuciu. Pacjenci mogą doświadczać zmian w czuciu, takie jak utrata czucia, zwłaszcza w obszarach dotkniętych uszkodzeniem nerwowym.

Jak fizjoterapia zwalcza ból nerwowy?

Pierwszym krokiem w leczeniu bólu nerwowego jest dokładna ocena pacjenta przez fizjoterapeutę. Poprzez badanie fizykalne, analizę historii choroby i określenie obszarów dotkniętych bólem, fizjoterapeuta identyfikuje specyficzne potrzeby pacjenta.

Fizjoterapeuci stosują różne techniki, takie jak masaż Poznań, terapia cieplna, krioterapia czy elektroterapia, aby łagodzić ból i redukować napięcie nerwowego, co przyczynia się do poprawy komfortu pacjenta. Natomiast, specjalnie dostosowane ćwiczenia fizjoterapeutyczne koncentrują się na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni, poprawiając elastyczność i stabilność obszarów dotkniętych bólem nerwowym.

Ćwiczenia mające na celu poprawę równowagi i koordynacji są istotne, zwłaszcza jeśli ból nerwowy wpływa na obszary kończyn dolnych. Poprawa tych zdolności może zmniejszyć ryzyko upadków i urazów.

Badania potwierdzają skuteczność fizjoterapii w leczeniu bólu nerwowego. Pacjenci, którzy uczestniczą w regularnych sesjach fizjoterapeutycznych, często doświadczają znaczącej poprawy w zakresie ruchomości, łagodzenia bólu i poprawy ogólnej jakości życia.

Podsumowanie

Fizjoterapia stanowi istotny element kompleksowego leczenia bólu nerwowego. Skuteczność terapii fizjoterapeutycznej polega na holistycznym podejściu, które obejmuje łagodzenie bólu, poprawę funkcji ruchowych i edukację pacjenta. Współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą oraz systematyczne wykonywanie zaleconych ćwiczeń są kluczowe dla osiągnięcia trwałych efektów terapeutycznych u pacjentów z bólem nerwowym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *