Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Udar mózgu to nagły i często traumatyczny stan zdrowia, który może prowadzić do trwałych zmian w funkcjach neurologicznych pacjenta. Jednak istnieją nowoczesne podejścia do rehabilitacji, które pomagają poprawić jakość życia osób dotkniętych udarem mózgu. W tym artykule przyjrzymy się tym nowatorskim strategiom i terapiom, które mają na celu poprawę funkcji neurologicznych po udarze mózgu.

Przeczytaj również: Skurcze mięśniowe. Jak fizjoterapia i rehabilitacja mogą pomóc w ich leczeniu?

Czym jest udar mózgu?

Udar mózgu, medycznie nazywany zawałem mózgu, to nagłe zaburzenie krążenia krwi w mózgu, które prowadzi do uszkodzenia tkanek mózgowych. Jest to poważne schorzenie, które może mieć długotrwałe konsekwencje dla pacjenta. Istnieją dwa główne rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny i udar krwotoczny. Jakie ma przyczyny?

1. Udar niedokrwienny (najczęstszy typ). Udar niedokrwienny występuje, gdy jedno z naczyń krwionośnych w mózgu ulega zablokowaniu lub zwężeniu, co ogranicza przepływ krwi do określonej części mózgu. Przyczyny udaru niedokrwiennego to:

 • Tętniak tętnicy mózgowej. Rozwinięcie lub pęknięcie naczynia krwionośnego w mózgu.
 • Tromboza tętnicza. Powstanie skrzepu krwi w naczyniu krwionośnym w mózgu.
 • Zator tętniczy. Przeniesienie skrzepu krwi z innego obszaru ciała do mózgu, co prowadzi do blokady naczynia.

2. Udar krwotoczny. Udar krwotoczny występuje, gdy naczynie krwionośne w mózgu pęka i krew wydostaje się do tkanki mózgowej lub wokół niej. Przyczyny udaru krwotocznego to:

 • Nadciśnienie tętnicze. Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić naczynia krwionośne w mózgu i prowadzić do krwawienia.
 • Choroby naczyń krwionośnych. Choroby takie jak tętniaki i malformacje naczyniowe mogą zwiększać ryzyko krwotocznego udaru mózgu.
 • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. W niektórych przypadkach, stosowanie leków przeciwzakrzepowych może prowadzić do krwawienia.

Udar mózgu – objawy

Objawy udaru mózgu mogą różnić się w zależności od lokalizacji i rozmiaru uszkodzenia mózgu. Typowe objawy obejmują:

 1. Zaburzenia mowy. Pacjent może mieć trudności w mówieniu lub zrozumieniu mowy.
 2. Zawroty głowy i utrata równowagi. Pacjent może czuć zawroty głowy lub utratę równowagi.
 3. Osłabienie lub utrata kontroli nad mięśniami. Udar może prowadzić do osłabienia lub paraliżu mięśni, zwłaszcza po jednej stronie ciała.
 4. Zaburzenia widzenia. Pacjent może doświadczać utraty widzenia w jednym lub obu oczach.
 5. Ból głowy. Udar może wywoływać nagły, intensywny ból głowy.
 6. Zmiany zachowania. Udar może wpłynąć na zachowanie i funkcje poznawcze pacjenta.
 7. Problemy z połykaniem. Pacjent może mieć trudności z połykaniem pokarmu lub płynów.
 8. Zmiany w świadomości. Udar może prowadzić do utraty przytomności lub zmian w poziomie świadomości.

Udary mózgu są traktowane jako sytuacje medyczne wymagające natychmiastowej opieki. Szybkie rozpoznanie i leczenie udaru są kluczowe dla ograniczenia szkód i poprawy szans na powrót do pełnej sprawności. Dlatego, w obliczu wystąpienia objawów sugerujących udar, należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym i wezwać karetkę pogotowia.

Rola rehabilitacji po udarze

Rehabilitacja Poznań po udarze mózgu jest procesem skomplikowanym i wieloaspektowym. Celem rehabilitacji jest przywrócenie lub zwiększenie niezależności pacjenta, minimalizacja trwałych skutków udaru oraz poprawa jakości życia. Co więcej, specjaliści koncentrują się na dostosowywaniu terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wykorzystaniu najnowszych osiągnięć medycyny i technologii.

Nowoczesne podejścia w rehabilitacji po udarze mózgu

Nowoczesne podejścia do rehabilitacji po udarze uwzględniają zasadę neuroplastyczności, co oznacza, że mózg może zmieniać się i dostosowywać do nowych warunków. Terapia zajęciowa, która koncentruje się na konkretnej pracy z pacjentem w codziennych czynnościach, może pomóc przywrócić funkcje utracone w wyniku udaru.

Wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak roboty rehabilitacyjne, wirtualna rzeczywistość i gry komputerowe, pozwala na bardziej interaktywne i efektywne sesje rehabilitacyjne. Te narzędzia pomagają pacjentom ćwiczyć i rozwijać zdolności neurologiczne w sposób bardziej przyjazny i angażujący.

Terapeuci stosują również techniki terapii manualnej oraz masażu w celu łagodzenia spastyczności mięśniowej, zwiększenia krążenia krwi i zmniejszenia bólu. Masaż Poznań może pomóc w rozluźnieniu mięśni i zwiększeniu zakresu ruchu.

Pacjenci po udarze często doświadczają osłabienia mięśni i problemów z utrzymaniem równowagi. Nowoczesne podejścia koncentrują się na treningu siłowym i równowadze, aby poprawić funkcję mięśni i koordynację.

Podsumowanie

Nowoczesne podejścia w rehabilitacji po udarze mózgu otwierają nowe możliwości poprawy funkcji neurologicznych pacjentów. Dzięki personalizacji terapii, wykorzystaniu technologii i zrozumieniu neuroplastyczności, pacjenci mają szansę na bardziej efektywną i spersonalizowaną rehabilitację. Niemniej jednak, każdy przypadek jest unikalny, i rehabilitacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Ponadto, współpraca z doświadczonym zespołem medycznym jest kluczowa w procesie rehabilitacji po udarze mózgu.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *