Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Wady postawy odnoszą się do nieprawidłowych lub niezdrowych pozycji ciała, które mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.  Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Czym jest neuromobilizacja?

Wady postawy – rodzaje

  1.  Kyfoza to nadmierna wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym, które powoduje zaokrąglenie pleców. Może być spowodowana złymi nawykami postawy, słabymi mięśniami pleców, wrodzonymi wadami lub osteoporozą. Może prowadzić do bólu pleców, zmniejszenia elastyczności kręgosłupa i trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy.
  2. Lordoza to nadmierna wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, które powoduje wypięcie dolnej części pleców. Może być spowodowana złymi nawykami postawy, słabymi mięśniami brzucha, otyłością lub ciążą. Lordoza może powodować ból pleców, napięcie mięśniowe i trudności w utrzymaniu równowagi.
  3. Skolioza to boczne skrzywienie kręgosłupa, które powoduje nierównomierne rozłożenie masy ciała. Może być wrodzona lub nabyta w wyniku złych nawyków postawy, nierówności długości nóg, wrodzonych wad kręgosłupa lub innych czynników. Skolioza może prowadzić do zniekształcenia sylwetki, asymetrii ramion lub bioder, bólu pleców i trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy.
  4.  Koślawość to nieprawidłowe ustawienie stóp, w którym skierowane są na zewnątrz. Powody: słabe mięśnie nóg, złe nawyki postawy lub wrodzone wady. Koślawość może prowadzić do niestabilności stawów, dyskomfortu podczas chodzenia, bólu stóp i trudności w utrzymaniu równowagi.
  5. Płaskostopie to stan, w którym podłużny łuk stopy spłaszcza się, a stopa dotyka całym swoim obszarem podłoża. Może być wrodzone lub nabyte w wyniku osłabienia mięśni stopy, urazu lub nieodpowiednich obciążeń. Płaskostopie może prowadzić do bólu stóp, niestabilności podczas chodzenia, trudności w utrzymaniu równowagi i ograniczeń w wykonywaniu aktywności fizycznej.

Wszystkie te wady postawy mogą prowadzić do bólu, dyskomfortu, ograniczeń w funkcjonowaniu i pogorszenia jakości życia.

Przyczyny tych wad

Jednym z głównych czynników przyczyniających się do wad postawy jest przyjmowanie nieprawidłowych pozycji ciała podczas codziennych czynności. Siedzenie w nieodpowiedniej pozycji przy biurku, garbienie się, nieprawidłowe ustawienie głowy podczas korzystania z urządzeń elektronicznych. Ponadto słabe mięśnie: Słabe mięśnie pleców, brzucha i innych mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy mogą przyczynić się do wystąpienia wad postawy. Kiedy te mięśnie są słabe lub niedostatecznie rozwinięte, nie są w stanie utrzymać odpowiedniego ułożenia kręgosłupa i innych części ciała.

Niektóre wady postawy mogą mieć podłoże genetyczne i wynikać z wrodzonych wad strukturalnych. Przykłady to wrodzona skolioza, wrodzone wady stóp lub wady strukturalne kręgosłupa. Dodatkowo powtarzające się przeciążenie ciała, intensywny trening lub urazy mogą prowadzić do wad postawy. Przykładowo, nadmierne obciążenie kręgosłupa podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów może prowadzić do pochylenia lub skrzywienia kręgosłupa.

Praca w nieodpowiedniej pozycji, na przykład przy biurku bez ergonomicznego krzesła i monitora ustawionego na odpowiedniej wysokości, może wpływać negatywnie na postawę.

Wady postawy – leczenie fizjoterapeutyczne

Fizjoterapia Poznań  jest często wykorzystywaną metodą leczenia wad postawy. Jest to holistyczne podejście, które ma na celu poprawę postawy poprzez wzmacnianie mięśni, poprawę elastyczności, korekcję niewłaściwych wzorców ruchowych i edukację pacjenta na temat prawidłowej postawy. 

Przeciągnięcie skróconych mięśni może być ważne w leczeniu niektórych wad postawy. Fizjoterapeuta może zalecić serię ćwiczeń rozciągających, które pomogą zwiększyć elastyczność mięśni, poprawić zakres ruchu i zmniejszyć napięcie mięśniowe. Ponadto terapia manualna, taka jak masaż Poznań, manipulacje stawowe i techniki mobilizacyjne, może być stosowana w celu poprawy ruchomości stawów, zmniejszenia napięcia mięśniowego i przywrócenia prawidłowej biomechaniki ciała. 

Ważnym elementem fizjoterapii w leczeniu wad postawy jest edukacja pacjenta. Fizjoterapeuta może dostarczyć informacji na temat prawidłowej postawy, ergonomii pracy, technik podnoszenia ciężarów i innych czynników wpływających na postawę. Pacjent uczy się świadomości ciała i samokorekcji w celu utrzymania prawidłowej postawy w codziennych czynnościach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *