Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Fizjoterapia w ochronie zdrowia psychicznego i psychiatrii jest uznaną specjalnością fizjoterapii. Fizjoterapia Poznań w opiece nad zdrowiem psychicznym dotyczy ruchu, funkcji, aktywności fizycznej i ćwiczeń człowieka w indywidualnych i grupowych warunkach terapeutycznych. Dodatkowo łączy fizyczne i psychiczne potrzeby zdrowotne ludzi. Fizjoterapia w opiece nad zdrowiem psychicznym i psychiatrii może stanowić wartość dodaną i korzystną w leczeniu osób z problemami ze zdrowiem psychicznym. Niestety, fizjoterapia nie zawsze jest uważana za ważny zawód w dziedzinie zdrowia psychicznego. Przeczytaj niniejszy artykuł, w którym wykażemy, że psychologia powinna być nieodłączoną częścią fizjoterapii.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą Szymonem Budnikiem, aby przekonać się, że oferowane przez niego usługi to wszystko, czego potrzebuje Twoje ciało i dusza.

Kiedy psychologia wchodzi w zakres działań fizjoterapeuty?

Powszechne jest przekonanie, że ciało i umysł człowieka to dwa niezależne od siebie byty. Tak samo jak pogląd o odrębności sfery emocjonalnej („serca”) i poznawczej („rozumu”). Jednakże czy to bezsprzeczna prawda? W naszej opinii nie do końca. Kiedy cierpi dusza, cierpi również ciało. Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych wzajemnych zależności między stanem psychicznym i fizycznym.

Fizjoterapeuci jako pracownicy służby zdrowia zajmują się również profilaktyką i promocją zdrowia, w tym zdrowia psychicznego. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mają liczne dolegliwości związane ze zdrowiem fizycznym (choroby sercowo-naczyniowe, zespół metaboliczny, otyłość, osteoporoza itp.) Z powodu leków, siedzącego trybu życia lub braku aktywności i konsultują się z podstawową opieką zdrowotną. I w tym miejscu łączy się właśnie psychologia z fizjoterapią. W warsztacie pracy fizjoterapeuty niezbędne są metody udzielania pacjentowi wsparcia psychicznego. One nie tylko umożliwią mu efektywniejszą pracę z pacjentem w okresie rehabilitacji, ale też przyspieszą i ułatwią ten proces. Ponadto pacjentowi umożliwia powrót do pełnej sprawności oraz daje pełną gotowość psychiczną i fizyczną do codziennego funkcjonowania. Z tego wynika, że psychologia jest niekiedy niezbędną dziedziną wiedzy, jeśli chodzi o współpracę pacjenta z fizjoterapeutą. 

Komunikacja w relacji pacjent-fizjoterapeuta

Nie ulega wątpliwości, że jednym spośród szeregu czynników, które świadczą o powodzeniu fizjoterapii jest komunikacja. Celem komunikacji między pacjentem a fizjoterapeutą jest wzajemnie zrozumienie, po to, aby móc udzielić pacjentowi skutecznej pomocy. Jak podaje Marta Makara-Studzińska:

Kontakt fizjoterapeuty z człowiekiem jednostką, rodziną, grupą to specyficzny stosunek społeczny mający na celu zaspokojenie znaczących dla życia i zdrowia potrzeb. Strony kontaktu oddziałują na siebie wzajemnie i realizują własne, specyficzne dla każdej z osób wartości oraz wartości wspólne. Zadaniem fizjoterapeuty w procesie komunikowania powinno być uzyskanie porozumienia i aktywności osoby objętej leczeniem w realizacji wspólnie określonych celów: potęgowania, ochrony czy naprawy zdrowia oraz przyjęcia za nie odpowiedzialności.

Wielka Fizjoterapia, pod red. Zbigniewa Śliwińskiego i Aleksandra Sieronia, Wydaw. Elsevier Urban and Partner, Wrocław 2014, tom: I, s. 173

Przytoczyliśmy powyższe słowa, ponieważ w pełni się z nimi zgadzamy. Ponadto rekomendujemy komunikację dwukierunkową. Co to właściwie oznacza? Psychologia mówi, że chodzi o zamianę ról. W tym rodzaju komunikacji następuje wzajemna wymiana informacji, a porozumiewanie się ma charakter sprzężenia zwrotnego.

Warte uwagi: Historia fizjoterapii

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *