Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Fizjoterapia to wyjątkowy i nieoceniony zawód, który może pomóc w poprawie stanu zdrowia. Chociaż fizjoterapia ma wiele zalet, główną wadą jest to, że odróżnienie pozytywnych skutków od negatywnych skutków ubocznych leczenia może być trudne. Typowym przykładem jest pierwsza wizyta u nowego lekarza. Czujesz niepokój, który chcesz ukryć, ale instynkt podpowiada Ci, że coś jest nie tak. A teraz wyobraź sobie, że Twój lekarz jest również ekspertem w dziedzinie fizjoterapii i potrafi rozpoznać te oznaki i objawy, a także ich możliwe przyczyny. Spowodowałoby to znacznie bardziej zrelaksowane i pełne zaufania pierwsze spotkanie – bez utrzymujących się wątpliwości! W tym wpisie na blogu omówimy, na czym polega konsultacja fizjoterapeutyczna, czym różni się ona od wizyt u innych świadczeniodawców oraz jak rozpoznać objawy wizyty, aby mieć jak największe szanse na uzyskanie skutecznego leczenia.

Konsultacje fizjoterapeutyczne: czym różnią się od innych wizyt w placówkach służby zdrowia


Fizjoterapia to nie tylko wizyta u fizjoterapeuty. Specjaliści fizjoterapii pomagają pacjentom z różnymi schorzeniami, od urazów i przewlekłego bólu po choroby, takie jak zapalenie stawów i depresja. Fizjoterapia to rodzaj opieki zdrowotnej, który koncentruje się na układach mięśniowo-szkieletowych (lub „ciele”), takich jak kręgosłup, plecy, kości i mięśnie, stawy, więzadła i ścięgna. Fizjoterapeuta jest zwykle lekarzem przeszkolonym w zakresie diagnozowania i leczenia problemów układu mięśniowo-szkieletowego. Fizjoterapia, podobnie jak inne rodzaje opieki zdrowotnej, jest świadczona na różne sposoby. Fizjoterapia jest czasami określana jako medycyna „komplementarna” lub „integracyjna”, ponieważ nie jest tylko zamiennikiem lub dodatkiem do innych form medycyny, takich jak chirurgia, antybiotyki lub leki na receptę.

Kiedy umówić się na konsultację fizjoterapeutyczną


Konsultacje fizjoterapeutyczne zalecane są zwykle po przebytym urazie lub w ramach trwającego programu leczenia. Możliwe wskazania do konsultacji fizjoterapeutycznej to ból pleców, karku, barku, kolana, biodra, stawu skokowego, rwa kulszowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, skurcze nóg, ból stopy, łokieć tenisisty, ogólne zmęczenie. Nawet jeśli Twój ból jest łagodny, fizjoterapeuta może zalecić konsultację, która pomoże znaleźć przyczynę i skuteczne leczenie. Wizyty fizjoterapeutyczne zazwyczaj nie są zalecane dla pacjentów z pewnymi schorzeniami, takimi jak: – Wstrząśnienie mózgu – Niektóre rodzaje zapalenia stawów – Niektóre rodzaje raka – Ciężkie choroby psychiczne, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa lub schizofrenia – Depresja, która jest łagodna lub pod kontrolą

Co dzieje się na konsultacji fizjoterapeutycznej


Konsultacje fizjoterapeutyczne trwają zwykle 50-75 minut i odbywają się w domu pacjenta lub innym prywatnym miejscu. Podczas konsultacji fizjoterapeuta zadaje pytania dotyczące stanu zdrowia i historii choroby pacjenta, oceny objawów i celów leczenia, aby upewnić się, że pasują do siebie. Fizjoterapeuta może również zalecić pacjentowi ćwiczenia do wykonania w domu. Jeśli stan zdrowia pacjenta nie budzi obaw, fizjoterapeuta może również wykonać badanie fizykalne i przeprowadzić ocenę stanu zdrowia. Oceny stanu zdrowia zwykle obejmują rutynowe badania krwi, takie jak poziom glukozy we krwi, ciśnienie krwi i badania chemiczne krwi w celu wykrycia typowych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca lub choroby tarczycy. Ocena stanu zdrowia może również obejmować badanie w celu sprawdzenia typowych schorzeń, takich jak zawroty głowy, zaparcia, anemia, astma, alergie, problemy ze stawami lub mięśniami, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub przepuklina dysku, lub inne stany, które mogą wymagać dalszej pomocy medycznej, jak złamana kość.

Kiedy poczujesz się lepiej po konsultacji fizjoterapeutycznej


Konsultacje fizjoterapeutyczne mogą pomóc w leczeniu bólu, funkcji i mobilności mięśni oraz koordynacji. Konsultacja może również pomóc w lepszym zrozumieniu przyczyn bólu i objawów, zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą. Te informacje mogą pomóc w stworzeniu skuteczniejszego planu samoopieki. Ogólnie objawy ustępują w ciągu 2-4 tygodni, w zależności od ciężkości stanu. Jeśli po 4 tygodniach objawy nie ustąpią, konieczna może być konsultacja z bardziej doświadczonym fizjoterapeutą.

Ostatnie słowa


Fizjoterapia to wspaniały zawód, który może pomóc Ci wyzdrowieć i pozostać zdrowym. Fizjoterapeuci to lekarze, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie i specjalizują się w leczeniu chorób, urazów lub niepełnosprawności narządu ruchu. Jak każdy rodzaj terapii, fizjoterapia może być skuteczna pod warunkiem przestrzegania planu leczenia. Konsultacje fizjoterapeutyczne są okazją dla terapeuty i pacjenta do omówienia celów terapii, przyczyn Twoich objawów i wszelkich problemów zdrowotnych. Fizjoterapia może pomóc Ci poczuć się lepiej oraz odzyskać mobilność i sprawność.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *