Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Złamanie kości to traumatyczne wydarzenie, które może znacznie wpłynąć na zdolność wykonywania codziennych czynności oraz jakość życia. Jednak odpowiednia rehabilitacja po złamaniu jest kluczowa dla pełnego powrotu do sprawności fizycznej. W tym artykule przedstawimy plan rehabilitacji po złamaniach kości, który obejmuje ćwiczenia i strategie mające na celu przywrócenie pełnej ruchomości, siły i funkcji kończyny.

Przeczytaj również: Ból kręgosłupa – analiza różnych metod fizjoterapeutycznych

Złamanie kości z medycznego punktu widzenia

Złamanie kości lub jej pęknięcie jest urazem mechanicznym, w którym dochodzi do przerwania ciągłości struktury kostnej. Złamania mogą mieć różne stopnie nasilenia, od niewielkich pęknięć do poważnych przerwań, które mogą znacząco wpłynąć na strukturę i funkcję kości.

Złamanie kości może być wynikiem sił zewnętrznych oddziałujących na kość, przekraczających jej wytrzymałość. Te siły mogą wynikać z urazów, upadków, wypadków komunikacyjnych, czy kontaktu z ciężkimi przedmiotami. Kiedy siła oddziałująca na kość przekroczy jej wytrzymałość, dochodzi do uszkodzenia struktury kostnej.

Rodzaje złamań

Istnieje wiele różnych rodzajów złamań, które mogą być klasyfikowane na podstawie różnych kryteriów, takich jak kształt złamanej kości, sposób przerwania, czy przemieszczenie fragmentów. Niektóre z głównych rodzajów złamań to:

  1. Złamanie otwarte (złamanie z widoczną raną). W tym przypadku kość przebija skórę, tworząc ranę, która może zwiększać ryzyko zakażenia.
  2. Złamanie zamknięte (złamanie bez uszkodzenia skóry). Kość jest złamana, ale nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry.
  3. Złamanie z przemieszczeniem. Fragmenty złamanej kości są przesunięte względem siebie, co może wymagać redukcji (ustawiania) ich w odpowiedniej pozycji.
  4. Złamanie z przeciążeniem. Występuje w wyniku przeciążenia kości, co może prowadzić do mikropęknięć w strukturze kostnej.

Powrót do zdrowia – pierwsze dni po złamaniu

Po złamaniu kości, pierwszą fazą rehabilitacji jest unikanie dodatkowego uszkodzenia oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. W tym okresie może być konieczne noszenie gipsu, ortezy lub opatrunku, w zależności od rodzaju złamania. W pierwszej fazie ważne jest unikanie obciążenia uszkodzonej kończyny. Pacjent może korzystać z chodzików, kul lub innych pomocniczych urządzeń. Jednakże podczas unieruchomienia kończyny istotne jest zachowanie pełnej ruchomości klatki piersiowej i trening oddechowy w celu zapobieżenia problemom z płucami.

Po usunięciu gipsu lub innego opatrunku, rozpoczyna się faza aktywnej rehabilitacji. Celem jest przywrócenie ruchomości i siły w uszkodzonej kończynie.

Złamanie kości a aktywna rehabilitacja

Rozpoczynają się ćwiczenia mające na celu stopniowe przywracanie ruchomości stawów wokół złamanej kości. Pod nadzorem fizjoterapeuty rozpoczyna się delikatny trening siłowy z wykorzystaniem oporu własnego ciała lub małych ciężarów. To pomoże w odbudowie masy mięśniowej i siły. Wzmacnianie mięśni stabilizujących kończynę jest kluczowe dla poprawy równowagi i zapobieżenia ewentualnym kontuzjom.

Później, z czasem zwiększa się intensywność treningu siłowego, wykorzystując różnorodne ćwiczenia i obciążenia. Ponadto, warto skupić się na ćwiczeniach odzwierciedlających codzienne czynności, które pacjent będzie musiał wykonywać, np. wstawanie, chodzenie, podnoszenie.

Podsumowanie

Rehabilitacja Poznań po złamaniach kości to proces wymagający cierpliwości, zaangażowania i profesjonalnej opieki. Odpowiednio zaplanowany program rehabilitacyjny, który obejmuje stopniowe przywracanie ruchomości, siły i funkcji kończyny, jest kluczowy dla pełnego powrotu do zdrowia i aktywności fizycznej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *