Fizjoterapia stomatologiczna skierowana jest do pacjentów cierpiących na problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi oraz całym narządem żucia. Polega ona na wspólnym działaniu dentysty, ortodonty, fizjoterapeuty i logopedy w celu holistycznego podejścia do pacjenta i przyspieszenia jego powrotu do pełnej mobilności i komfortu. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób fizjoterapia Poznań może pomóc Ci z problemami z jamą ustną.
Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne w ramach usług protetyka Poznań oraz wszczepy śródkostne w ramach usług implanty dentystyczne Poznań. W przypadku wszystkich tych działań, warto skontaktować się również z wykwalifikowanym specjalistą z zakresu fizjoterapii.
Przeczytaj również: Psychologia w fizjoterapii
Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym? Pomoże Ci fizjoterapia stomatologiczna
Staw skroniowo-żuchwowy jest niepozornym, ale krytycznym narządem w życiu codziennym. Pozwala otwierać usta miliardy razy w życiu, a jego prawidłowe funkcjonowanie przydaje się podczas mówienia, śpiewania czy jedzenia. Staw skroniowo-żuchwowy jest – wraz z zębami, mięśniami żwaczy, szczękami i żuchwą – częścią układu funkcjonalnego wchodzącego w skład kompleksu czaszkowo-szyjnego. Zakłócenie któregokolwiek z elementów tego układu prowadzi do bólu i późniejszych uszkodzeń struktur. Dlatego należy jak najszybciej podjąć fizjoterapię w celu wyeliminowania działań niepożądanych.
Kiedy pomocna jest fizjoterapia stomatologiczna?
Problemy, które może leczyć fizjoterapeuta stomatologiczny:
- szeroko pojęty bruksizm, czyli nabyty nawyk zaciskania szczęk, zgrzytania zębami (czasami mimowolnie podczas snu), często wywołany stresem,
- ból podczas gryzienia, ziewania, żucia,
- nieprawidłowości po ekstrakcji zęba,
- nieprawidłowa ruchomość żuchwy (odchylenie żuchwy, ograniczone lub nadmierne otwieranie ust)
- przebyte urazy twarzy lub zabiegi chirurgiczne obejmujące twarz,
- ból twarzy, głowy i szyi,
- napięciowe bóle głowy,
- ból ucha z towarzyszącym szumem w uszach,
- wady zgryzu, leczenie ortodontyczne mogące powodować wzmożone napięcie mięśniowe,
- trzaski, kliknięcia i trzaski w stawach skroniowo-żuchwowych,
- nadmierne napięcie mięśniowe okolicy twarzoczaszki,
- nawyki ustne, np. obgryzanie paznokci, warg, policzków itp.
Jak przebiega leczenie fizjoterapeutyczne?
Rehabilitacja polega na zmniejszaniu napięcia mięśniowego w obrębie głowy, twarzy, jamy ustnej, odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. W tym celu wykorzystuje się masaże tkanek głębokich okolic szyi i karku, a także terapię manualną. Ponadto w zakres leczenia wchodzi także sprawdzenie poprawności funkcjonowania kluczowych części ciała (miednica, stopa) i korygowanie ewentualnych asymetrii. Nauka ćwiczeń i samokorygowanie błędnych wzorców skutkuje przywróceniem prawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego.
Zebranie wywiadu, dokładne badanie pacjenta, plan leczenia, terapia przeciwbólowa, ćwiczenia wspierające prawidłowe wzorce ruchowe, zabiegi fizykalne i edukacja pacjenta składają się na całościowe wsparcie i powrót do normalnego funkcjonowania pacjenta.