Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Wszyscy to przeżywaliśmy – ten moment, kiedy nie możesz się ruszyć, a Twój kręgosłup też na to narzeka. To rodzaj bólu, który sprawia, że chcesz wpełznąć pod najbliższy koc i schować się przed światem. Ale jeśli ten ból był drogowskazem, wskazywał ci kierunek tego, co jest dla ciebie dobre: dbania o siebie. Dbanie o siebie oznacza robienie rzeczy, które sprawiają, że czujesz się lepiej, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się one małymi lub nieistotnymi rzeczami. Dbasz o siebie, dbając o swoje potrzeby, aby w rezultacie nie popaść w chorobę lub depresję. Ten artykuł podpowie Ci, jak dbać o siebie, aby znów być zdrowym i szczęśliwym.

Jedz Zrównoważoną Dietę


Zrównoważona dieta pełna odpowiedniej ilości składników odżywczych jest niezbędna dla dobrego zdrowia. Bardziej prawdopodobne jest również, że doświadczysz lęku i depresji, jeśli nie otrzymasz odpowiedniej ilości składników odżywczych w swojej diecie. Ponadto wiadomo, że niektóre składniki odżywcze, takie jak witamina B i C, mają właściwości przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Stosując zbilansowaną dietę, zapewniasz sobie wystarczającą ilość witamin i minerałów, takich jak magnez, żelazo, cynk i kwasy tłuszczowe omega-3. To wszystko jest ważne dla dobrego zdrowia psychicznego. Jeśli masz niedobór któregokolwiek z tych składników odżywczych, możesz odczuwać niepokój lub obniżony nastrój. Możesz również uzyskać jeden z tych składników odżywczych z pożywienia, ale możesz również uzyskać jeden z suplementów. Możesz także uzyskać tak zwaną „zbilansowaną” dietę, jeśli tak naprawdę nie masz na myśli określonej diety, ale ważne jest, aby codziennie otrzymywać porcję owoców i warzyw.

Ćwicz regularnie


Coś, o czym tak wiele osób zapomina, to ćwiczenia. Łatwo zapomnieć o korzyściach płynących z ćwiczeń, zwłaszcza gdy wpadasz w nastawienie „schudnij” lub „schudnij i bądź fit”. Ale ćwiczenia są niezbędne dla wielu rzeczy, w tym dla powstrzymania depresji i lęku. Wiadomo, że regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju zarówno depresji, jak i lęku. Może również pomóc regulować nastrój, zwiększać poziom serotoniny w mózgu, a nawet zwiększać popęd seksualny! Na przykład wiadomo, że seks uwalnia oksytocynę w mózgu, która obniża poziom stresu i poprawia nastrój. Tak więc, kiedy uprawiasz seks, uwalniasz endorfiny w swoim mózgu, o których wiadomo, że sprawiają, że czujesz się euforyczny, zrelaksowany, a nawet euforyczny w swoim życiu seksualnym! Jakie więc zajęcia najlepiej się do tego nadają? Wszystko, co przyspiesza tętno, jest aktywne i pozwala wyjść na zewnątrz, jest najlepsze. Pływanie, taniec, wędrówki, a nawet spacery mogą być świetne, jeśli chodzi o czerpanie korzyści z ćwiczeń i zmniejszanie ryzyka rozwoju depresji i lęku.

Pozostań nawodniony


Możesz nie myśleć, że pozostawanie nawodnionym będzie miało jakikolwiek wpływ na twój nastrój, ale tak naprawdę ma. Konieczne jest picie wystarczającej ilości wody, aby pozostać nawodnionym, zwłaszcza jeśli odczuwasz niepokój lub depresję. Woda ma ogromne korzyści dla zdrowia psychicznego, w tym następujące: Poprawia nastrój i nastrój poprzez zwiększenie poziomu serotoniny w mózgu. Pomaga w stanach lękowych, pomagając regulować nastrój i kontrolować stres. Pomaga w depresji, ponieważ może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów. Pomaga w funkcjach poznawczych, w tym w pamięci, koncentracji uwagi, a nawet w rozwoju nowych komórek mózgowych. Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, chorób serca, a nawet niektórych nowotworów.

Zdobądź trochę rutynowego snu


Wszyscy słyszeliśmy rady, że sen jest niezbędny dla zdrowego ciała i umysłu, ale często o tym zapominamy. Jeśli regularnie pomijasz sen, częściej doświadczasz lęku, depresji, a nawet obniżonego popędu seksualnego. Brak wystarczającej ilości snu wiąże się z dwiema rzeczami: po pierwsze, złym nastrojem, a po drugie, zmniejszonym popędem seksualnym. Jeśli czujesz, że doświadczasz jednej z tych rzeczy, upewnij się, że priorytetem jest odpowiednia ilość snu. Sen jest niezbędny dla wielu rzeczy, w tym regulacji nastroju i popędu płciowego. Sen pomaga regulować nastrój, regulować hormony, a nawet rozwijać nowe neurony w mózgu. Jeśli cierpisz na brak snu, możesz mniej czuć się sobą, mieć zmniejszony popęd seksualny i być narażonym na ryzyko rozwoju pewnych chorób psychicznych. Jeśli masz trudności ze spaniem, możesz być narażony na ryzyko wystąpienia depresji lub zaburzeń lękowych. Sen jest niezbędny do regulacji nastroju, konsolidacji pamięci, a nawet popędu seksualnego.

Bądź dostępny dla innych


Jeśli czujesz się smutny lub przygnębiony, najlepiej jest z kimś porozmawiać. Może to być doradca, członek rodziny, a nawet przyjaciel – po prostu porozmawiaj z kimś i wyrzuć to ze swojego systemu. Utrzymywanie zdrowych, pozytywnych relacji z innymi to jeden z najlepszych sposobów dbania o siebie. Jeśli czujesz się smutny, przygnębiony lub niespokojny, rozmowa z innymi może być pomocna. Na przykład, jeśli masz zły nastrój, postaraj się być bardziej dostępnym dla innych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *