Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Kinesiotaping, znany również jako kinesiology taping, to technika opaskowania, która zyskała ogromną popularność w dziedzinie fizjoterapii i rehabilitacji. Chociaż dziś stosuje się go w leczeniu urazów i problemów mięśniowo-szkieletowych, to jednak jego zastosowania nie ograniczają się tylko do tych dziedzin. W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie są nieoczywiste zastosowania kinesiotapingu w fizjoterapii.

Przeczytaj również: Zespół cieśni nadgarstka. Rola masażu

Kinesiotaping – podstawy

Kinesiotaping opiera się na zastosowaniu elastycznych, samoprzylepnych taśm na skórę w określony sposób. Taśmy te wykonuje się z materiałów przypominających ludzką skórę pod względem elastyczności i grubości. Główne cele kinesiotapingu to poprawa propriocepcji (czyli świadomości pozycji ciała), wsparcie mięśni i stawów oraz kontrola bólu.

Tradycyjne zastosowania kinesiotapingu

Kinesiotaping można stosować w celu stabilizacji stawów, zapobiegania nadmiernemu naciągnięciu mięśni i zmniejszania ryzyka urazów. Taśmy kinesiotapingowe mogą pomóc w łagodzeniu bólu poprzez wpływ na przewodzenie sygnałów bólowych i aktywację układu nerwowego.

Ponadto, kinesiotaping może zwiększyć świadomość pozycji ciała, co jest istotne w procesie rehabilitacji po urazach. Stosowanie odpowiednich technik kinesiotapingu może pomóc w redukcji obrzęków i poprawie krążenia limfatycznego.

Kinesiotaping - zastosowania

Nieoczywiste zastosowania kinesiotapingu

Oprócz tradycyjnych zastosowań, kinesiotaping znalazł swoje miejsce w innych obszarach fizjoterapii:

  1. Poprawa postawy ciała. Kinesiotaping może być stosowany w celu poprawy postawy ciała poprzez korygowanie niewłaściwego ułożenia ciała i wspieranie prawidłowej postawy.
  2. Leczenie nerwobólu. Niektóre techniki kinesiotapingu, takie jak technika „nerwobólu”, mogą pomóc w łagodzeniu bólu związanego z uciskiem na nerwy.
  3. Poprawa funkcji układu krążenia. Kinesiotaping może pomóc w poprawie krążenia krwi i limfy, co jest istotne w procesie gojenia ran i redukcji obrzęków.
  4. Wsparcie w leczeniu skoliozy. Dla pacjentów z lekką skoliozą, kinesiotaping może być używany w celu poprawy postawy i zmniejszenia nierówności w kręgosłupie.
  5. Zastosowania w pediatrii. Kinesiotaping może być stosowany u dzieci w leczeniu problemów związanych z rozwojem mięśniowym i postawą.

Podsumowanie

Kinesiotaping to wszechstronna technika, która nie tylko wspiera tradycyjne podejścia do fizjoterapii, ale również znajduje zastosowanie w nieoczywistych obszarach. Nieoczywiste zastosowania kinesiotapingu otwierają nowe możliwości w dziedzinie rehabilitacji i terapii, przyczyniając się do poprawy jakości życia pacjentów.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *