Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Rwa kulszowa jest jednym z najbardziej powszechnych schorzeń neurologicznych, które dotyka wiele osób na całym świecie. Charakteryzuje się bólem promieniującym wzdłuż nerwu kulszowego, który może być wynikiem ucisku lub podrażnienia tego nerwu. Terapia manualna, jako skuteczna metoda leczenia, może przynieść ulgę i poprawić funkcję u pacjentów z rwą kulszową. W tym artykule skupimy się na różnych technikach terapii manualnej. Takich jak masaż tkanek głębokich, techniki Maitlanda, terapia punktów spustowych i mobilizacje stawów. Ze względu na to, że są one szczególnie skuteczne w leczeniu tego schorzenia.

Przeczytaj również: Wpływ drenażu limfatycznego na zdrowie ogólne

Terapia manualna – masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich jest popularną techniką terapii manualnej, która może przynieść ulgę pacjentom z rwą kulszową. Ta technika polega na zastosowaniu intensywnego nacisku i wolnych, głębokich ruchów. Mają one na celu złagodzenie napięcia mięśniowego, poprawę krążenia, zwiększenie elastyczności tkanek oraz redukcję bólu. Masaż tkanek głębokich może być skierowany na konkretne obszary. Takie jak pośladki, dolna część pleców i nogi, gdzie odczuwany jest ból. Regularne sesje masażu tkanek głębokich mogą przynieść ulgę pacjentom z rwą kulszową poprzez zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawę funkcji.

Techniki Maitlanda

Techniki Maitlanda, opracowane przez australijskiego fizjoterapeutę Geoffreya Maitlanda, są szeroko stosowane w terapii manualnej. Ponadto, co najważniejsze, skuteczne w leczeniu rwy kulszowej. Te techniki opierają się na ocenie palpacyjnej, precyzyjnym manewrowaniu i dynamicznym podejściu terapeuty, którego celem jest przywrócenie prawidłowego ruchu w stawach i zmniejszenie bólu. Techniki Maitlanda mogą obejmować mobilizacje stawów kręgosłupa lędźwiowego i miednicy. Pomagają w przywracaniu właściwej biomechaniki, poprawie elastyczności i redukcji objawów rwy kulszowej.

Terapia manualna na punktach spustowych

Terapia punktów spustowych jest techniką terapii manualnej, która skupia się na poszukiwaniu i rozluźnianiu punktów spustowych w mięśniach, które mogą powodować ból i dyskomfort. W przypadku rwy kulszowej, terapia punktów spustowych może być stosowana w mięśniach zaangażowanych w proces chorobowy, takich jak mięśnie pośladkowe, gruszkowate i mięsień piriformis. Poprzez naciskanie, uciskanie i rozluźnianie tych punktów spustowych, terapeuta manualny może zmniejszyć napięcie mięśniowe, złagodzić ból i przywrócić prawidłowy zakres ruchu.

Mobilizacje stawów

Mobilizacje stawów to techniki terapii manualnej, które polegają na kontrolowanym ruchu stawów w celu przywrócenia ich prawidłowej funkcji. W przypadku rwy kulszowej, mobilizacje stawów kręgosłupa lędźwiowego i stawu biodrowego mogą przynieść ulgę i poprawić zakres ruchu. Terapeuta manualny wykonuje precyzyjne manewry, które mają na celu rozluźnienie tkanek okołostawowych, zmniejszenie napięcia mięśniowego i poprawę funkcji stawów. Mobilizacje stawów są bezpiecznym i skutecznym sposobem terapii manualnej w leczeniu rwy kulszowej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *