Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Niedowład to stan osłabienia mięśni. W przeciwieństwie do paraliżu, osoby z niedowładem nadal mają pewną kontrolę nad dotkniętymi mięśniami. Występuje z powodu uszkodzenia nerwów, które może być spowodowane różnymi czynnikami lub stanami. W sytuacji niedowładu mięśnie są osłabione lub zaburzone. 

Niedowład to uszkodzenie nerwów

Chociaż niedowład wpływa na mięśnie, zwykle występuje z powodu uszkodzenia nerwów. Rozległa sieć nerwów kontroluje ruch mięśni w naszym ciele. Jeśli część tej sieci uszkodziła się, mięśnie w dotkniętym obszarze mogą nie działać prawidłowo.

 Istnieje kilka czynników, które mogą powodować niedowład i istnieje wiele różnych rodzajów niedowładu. Stan ten jest często klasyfikuje się według obszaru ciała.

Typy niedowładów

 • Monopareza. Monopareza osłabienie mięśni, które dotyczy jednej kończyny, takiej jak noga lub ramię.
 • Parapareza. Parapareza to osłabienie mięśni, które dotyczy obu nóg.
 • Niedowład połowiczy. To osłabienie mięśni, które dotyka jednej strony ciała, takiej jak lewa ręka i lewa noga.
 • Niedowład czterokończynowy. Quadriparesis to osłabienie mięśni, które dotyczy wszystkich czterech kończyn.
 • Porażenie Bella. Porażenie Bella to stan, który prowadzi do tymczasowego osłabienia mięśni twarzy, co może powodować opadanie twarzy i ból.
 • Niedowład strun głosowych. Wpływa na ruch strun głosowych. Stan ten często prowadzi do miękkiego głosu lub chrypki, a także uczucia duszności podczas mówienia.
 • Gastropareza. Gastropareza to stan, w którym opróżnianie żołądka jest upośledzone z powodu osłabienia mięśni. Wiąże się z objawami takimi jak nudności, wymioty, wzdęcia i szybkie uczucie sytości.
 • Niedowład Todda. Jest rodzajem niedowładu, który występuje po napadzie. Często wiąże się to z niedowładem jednej kończyny (monopareza) lub po jednej stronie ciała (niedowład połowiczy).
 • Kiła układu nerwowego. Kiła układu nerwowego występuje, gdy infekcja kiłą atakuje układ nerwowy. Może powodować niedowłady, a także bóle głowy, zmiany w zachowaniu i demencję.
 • Niedowład spastyczny. To stan, który powoduje nadreaktywność i spastyczność mięśni. Jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów, które często wynika z takich stanów, jak udar, stwardnienie rozsiane i porażenie mózgowe. Może to prowadzić do bólu, a także trudności z czynnościami, takimi jak chodzenie lub ubieranie się.

Niedowład – leczenie

Najskuteczniejszym rodzajem leczenia w przypadku niedowładu jest fizjoterapia Poznań! Fizjoterapeuta zastosuje szereg technik, które pozwolą Ci wrócić do pełnej sprawności. Poprzez terapię manualną oraz terapię narzędziową tkanek miękkich, będzie możliwa stymulacja obszaru dotkniętego niedowładem. To z kolei przywróci mu zdolność prawidłowego funkcjonowania. Uczucie drętwienia i wrażenia jakby dotknięta niedowładem część ciała nie była twoja, zniwelować można poprzez zabiegi w ramach usług masaż Poznań, w szczególności mam na myśli masaż relaksacyjny oraz masaż tkanek głębokich

W niektórych przypadkach leki mogą pomóc w leczeniu stanu powodującego niedowład. Przykłady obejmują:

 • leki przeciwdrobnoustrojowe na infekcje
 • kortykosteroidy w celu zmniejszenia stanu zapalnego, który wywiera nacisk na nerw