Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Osteoporoza to schorzenie układu kostnego, charakteryzujące się utratą masy kostnej i zmniejszeniem gęstości kości. Stanowi istotne wyzwanie zdrowotne, szczególnie wśród osób starszych, prowadząc do zwiększonego ryzyka złamań kości. W artykule tym przyjrzymy się znaczeniu fizjoterapii jako skutecznej metody leczenia osteoporozy, z naciskiem na rolę ćwiczeń w utrzymaniu zdrowia kości.

Przeczytaj również: Mobilizacja stawów w fizjoterapii ortopedycznej

Osteoporoza – przyczyny i konsekwencje

Osteoporoza rozwija się, gdy procesy tworzenia nowej tkanki kostnej nie są w stanie utrzymać kroku z procesami jej niszczenia. Wynikiem jest zmniejszenie gęstości kości, co sprawia, że stają się one kruche i bardziej podatne na złamania. Przyczynami osteoporozy są czynniki genetyczne, niedobór witaminy D i brak aktywności fizycznej. Ponadto, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz niedobory hormonalne związane z wiekiem.

Osoby z osteoporozą mogą doświadczać bólu kostnego, utraty wzrostu ciała, zniekształceń postawy oraz, co najbardziej niepokojające, złamań kości, zwłaszcza kręgosłupa, bioder i nadgarstków.

Osteoporoza – jak fizjoterapia pomaga w zwalczaniu konsekwencji dolegliwości?

Ćwiczenia fizyczne stanowią fundament leczenia osteoporozy. Fizjoterapeuci projektują specjalistyczne programy ćwiczeń, które skupiają się na wzmacnianiu mięśni, poprawie równowagi i zwiększeniu gęstości kości. Ćwiczenia obciążeniowe, takie jak chodzenie, bieganie, a także ćwiczenia oporowe, są kluczowe dla utrzymania zdrowia kostnego.

Terapia manualna obejmuje różnorodne techniki manipulacyjne, które pomagają w poprawie zakresu ruchu, redukcji napięcia mięśniowego i wspieraniu prawidłowej postawy. Terapeuci manualni dostosowują swoje podejście do indywidualnych potrzeb pacjenta, koncentrując się na obszarach szczególnie podatnych na złamania. W osteoporozie często dochodzi do utraty wzrostu ciała i zniekształceń postawy. Ćwiczenia posturalne pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała, co jest kluczowe dla zapobiegania złamaniom kręgosłupa.

Fizjoterapeuci odgrywają również istotną rolę w edukacji pacjentów na temat bezpiecznych zachowań ruchowych, technik unikania upadków oraz znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia kości. Pacjenci są uczulani na codzienne nawyki, które mogą wspomóc utrzymanie gęstości kości.

Rola ćwiczeń w utrzymywaniu zdrowia kości

  • Ćwiczenia obciążeniowe, takie jak spacery, jogging, tańce czy aerobik, są kluczowe dla utrzymania gęstości kości.
  • Ćwiczenia oporowe, np. trening z obciążeniem, pomagają wzmocnić mięśnie i kości.
  • Ćwiczenia równowagi, takie jak ćwiczenia na jednej nodze, wspierają utrzymanie stabilności i zmniejszają ryzyko upadków.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w leczeniu osteoporozy, a ćwiczenia fizyczne stanowią fundament tej terapii. Indywidualne podejście fizjoterapeuty uwzględniające specyfikę chorego, skierowane na wzmacnianie mięśni, poprawę równowagi i utrzymanie zdrowia kości, przyczynia się do poprawy jakości życia osób zmagających się z osteoporozą. Edukacja pacjenta oraz skuteczna terapia manualna i kinesiotaping wspierają całościowy proces leczenia, umożliwiając pacjentom aktywny i zdrowy tryb życia pomimo wyzwań związanych z osteoporozą.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *