Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Złamania kości stanowią poważne wyzwanie dla pacjentów, zarówno pod względem fizycznego dolegliwości, jak i konieczności skomplikowanej rehabilitacji. Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do pełnej sprawności po złamaniach. Umożliwia pacjentom stopniowe odzyskiwanie funkcji ruchowych, siły mięśniowej i zakresu ruchu. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jak fizjoterapia wspiera rehabilitację po złamaniach kości oraz jakie są kluczowe kroki w tym procesie.

Przeczytaj również: Intensywny trening siłowy. Jak fizjoterapia wspiera sportowców?

Złamania kości – ocena i kontrola bólu

Pierwszym etapem fizjoterapii po złamaniu kości jest dokładna ocena obszaru urazu. Fizjoterapeuci przeprowadzają badanie fizyczne, korzystając z obrazowania diagnostycznego. Takiego jak radiografia czy rezonans magnetyczny, aby dokładnie zrozumieć charakter złamania i ewentualne uszkodzenia struktur sąsiadujących.

W tej fazie, kluczowym celem jest kontrola bólu. Zastosowanie technik terapeutycznych, takich jak terapia manualna, masaż Poznań oraz terapia zimnem/ciepłem, pomaga złagodzić ból i przygotować pacjenta do kolejnych etapów rehabilitacji.

Stabilizacja i ochrona obszaru złamania kości

Jeśli wymagane jest unieruchomienie złamanej kości poprzez gipsowanie, szyny czy operacyjne stabilizowanie, fizjoterapeuta wspiera pacjenta w utrzymaniu mobilności pozostałych obszarów ciała. Ćwiczenia izometryczne i aktywne ruchy w zakresie nieskrępowanym pomagają utrzymać siłę mięśniową i elastyczność.

Fizjoterapia właściwa w sytuacji złamania kości

Po zakończeniu fazy unieruchomienia, rozpoczyna się stopniowe przywracanie zakresu ruchu w obszarze złamania. Fizjoterapeuci stosują techniki rozciągania, mobilizacji stawów oraz delikatne ćwiczenia aktywne, które pomagają przywrócić elastyczność i sprawność stawów.

Ponadto, wzmacnianie mięśni wokół obszaru złamania jest kluczowe dla stabilizacji kości i zapobiegania kolejnym urazom. Fizjoterapeuci projektują programy ćwiczeń, które stopniowo zwiększają obciążenie, zaczynając od lekkich ćwiczeń izometrycznych, aż do bardziej zaawansowanych, wymagających pełnej siły mięśniowej.

Fizjoterapeuci skupiają się również na poprawie koordynacji i równowagi pacjenta. Ćwiczenia, które angażują obszary mózgu odpowiedzialne za te funkcje, pomagają w przywracaniu precyzji ruchów i minimalizacji ryzyka upadków.

Powrót do codziennego funkcjonowania

W miarę postępów w rehabilitacji, fizjoterapeuci wprowadzają ćwiczenia bardziej zbliżone do codziennych czynności pacjenta. Symulacja chodu, schodzenia po schodach czy podnoszenia przedmiotów pozwala ocenić gotowość pacjenta do powrotu do pełnej aktywności.

Fizjoterapeuci odgrywają również istotną rolę w edukacji pacjenta. Podczas sesji informują o postępach, udzielają wskazówek dotyczących bezpiecznego powrotu do codziennych czynności oraz instruują w ćwiczeniach do wykonywania w domu. Wsparcie pacjenta w samodzielnej opiece nad swoim zdrowiem jest kluczowe dla trwałego efektu rehabilitacji.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań po złamaniach kości jest procesem stopniowym, wymagającym cierpliwości zarówno ze strony pacjenta, jak i fizjoterapeuty. Kluczową kwestią jest indywidualne podejście, dostosowane do charakteru złamania i potrzeb pacjenta. Współpraca pomiędzy pacjentem a fizjoterapeutą stanowi fundament skutecznej rehabilitacji, prowadząc do pełnej sprawności i powrotu do aktywnego życia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *