Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zespół ciasnoty podbarkowej (ang. Thoracic Outlet Syndrome) to schorzenie charakteryzujące się uciskiem nerwów lub naczyń krwionośnych w okolicach szyi i barku.

Najczęściej występującym typem TOS jest zespół ciasnoty podbarkowej naczyniowej, gdzie dochodzi do ucisku tętnicy podobojczykowej, żyły podobojczykowej lub nerwu ramiennego. Objawy mogą obejmować ból, drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśniowe i obrzęk ramienia. Często występują również trudności z unoszeniem ramienia lub chwytaniem przedmiotów.

Innym typem TOS jest zespół ciasnoty podbarkowej nerwowej, gdzie dochodzi do ucisku nerwu ramiennego lub splotu ramiennego. Objawy mogą obejmować ból, drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśniowe w ramieniu i dłoni.

Przyczynami TOS mogą być czynniki anatomiczne (np. wady wrodzone), choroby kręgosłupa szyjnego, urazy, nadmierna aktywność fizyczna, ciąża czy choroby układu krążenia. W leczeniu stosuje się różne metody, takie jak terapia manualna, ćwiczenia fizyczne, farmakoterapia, a w cięższych przypadkach nawet zabiegi chirurgiczne.

Zespół ciasnoty podbarkowej – leczenie fizjoterapeutyczne

Leczenie fizjoterapeutyczne jest ważnym elementem w terapii zespołu ciasnoty podbarkowej. Celem fizjoterapii jest zmniejszenie objawów bólowych, poprawa zakresu ruchomości, zwiększenie siły mięśniowej oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy szyi, barku i klatki piersiowej.

W zależności od typu TOS oraz indywidualnych potrzeb pacjenta, fizjoterapia Poznań może obejmować różne metody, takie jak:

  1. Masaż Poznań – stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego, zwiększenia ukrwienia oraz poprawy elastyczności tkanek.
  2. Ćwiczenia rozciągające – mają na celu zwiększenie zakresu ruchomości w okolicy szyi, barku i klatki piersiowej oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego.
  3. Ćwiczenia wzmacniające – zmierzają do zwiększenia siły mięśniowej w okolicy barku i klatki piersiowej, co pomaga w stabilizacji i uniesieniu ramienia.
  4. Mobilizacje stawów – polegają na delikatnym manipulowaniu stawami w celu poprawy ich ruchomości.
  5. Elektroterapia – wykorzystuje prąd elektryczny do zmniejszenia bólu oraz poprawy ukrwienia w okolicy objętej TOS.
  6. Terapia manualna – wykonywana przez fizjoterapeutę, polega na manipulowaniu tkanek w okolicy szyi, barku i klatki piersiowej w celu poprawy ich ruchomości oraz zmniejszenia napięcia mięśniowego.
  7. Kinesiotaping – stosowany w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz poprawy kontroli nad ruchem barku i ramienia.

Ważne jest, aby fizjoterapia była prowadzona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, który będzie indywidualnie dobierał metody terapii oraz monitorował postępy leczenia.