Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Masaż sportowy jest zdecydowanie intensywniejszy od masażu klasycznego. Stosuje się w nim bardziej energiczne i silniejsze rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wyciskanie. To jednak nie oznacza, że jest on bolesny! Celem masażu sportowego jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych przeciążeń, występujących podczas uprawiania sportu i intensywnego treningu. Mówiąc prościej – chodzi o niedopuszczenie do przemęczenia i przetrenowania na skutek wykonywanych treningów, co może prowadzić do poważnych kontuzji.

Masaż sportowy – cel

Ze względy na cel masażu sportowego, możemy wyróżnić:

  • sportowy masaż treningowy –  skupia się w głównej mierze na intensywnym ugniataniu i rozcieraniu poszczególnych partii mięśni po przebytym treningu. Masaż też wpływa na początku na pobudzenie mięśni, a w efekcie powoduje ich rozluźnienie. Ten typ zabiegu jest popularny szczególnie wśród sportowców, trenujących w intensywnych dziedzinach sportu, które wymagają szczególnie wiele wysiłku ze względu na ilość pokonywanego dystansu. Mam na myśli biegaczy, pływaków, kolarzy. Jego siła i intensywność zależy jest od indywidualnych preferencji sportowca oraz rodzaju wykonywanej aktywności. 
  • sportowy masaż kondycyjny – doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy aktywność sportowca ulega zachwianiu, a systematyczność treningów zostaje zaburzona z różnych przyczyn (np. złe warunki klimatyczne, przerwa wakacyjna itp.). Głównym celem jest utrzymanie zawodnika w odpowiedniej sprawności fizycznej. Masowane są głównie te partie mięśniowe, które najintensywniej pracują podczas wysiłku fizycznego.
  • sportowy masaż powysiłkowy (masaż restytucyjny) – nazywany jest również regeneracyjnym lub między startowym. Jego zasadniczym celem jest doprowadzenie, w jak najkrótszym czasie sportowca do jak najlepszego stanu.  Masaż ten jest krótki, można go powtórzyć nawet do kilku razy dziennie. Oczywiście to z koeli zależy to od wielu czynników, takich jak: rodzaj aktywności, stopnia obciążenia, a przede wszystkim stanu ogólnego.

Korzyści z masażu sportowego

Korzyści, jakie sportowiec może zyskać, poddając się masażom sportowym obejmują:

  • zwiększenie zakresu ruchów i elastyczności mięśni, dzięki czemu sportowiec ma większe możliwości w budowaniu formy,
  • poprawę krążenia krwi i wzrost temperatury masowanej okolicy,
  • lepsze dotlenienie i poprawę metabolizmu tkanek, szybszą wymianę substancji odżywczych między krwią, a komórkami,
  • szybszy powrót sportowca do formy po kontuzji,
  • poprawę pracy układu nerwowego, a także możliwość pobudzenia lub relaksacja sportowca – w zależności od cyklu treningowego,
  • zapobieganie urazom i leczenie kontuzji.

Poznaj również inne rodzaje masażu, które są oferowane w ramach usług!