Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Rwa kulszowa odnosi się do bólu, który przemieszcza się wzdłuż ścieżki nerwu kulszowego. Nerw kulszowy wędruje od dolnej części pleców przez biodra i pośladki w dół każdej nogi. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym (niemal szerokości palca) nerwem w ciele. W rzeczywistości składa się z pięciu korzeni nerwowych: dwóch z dolnej części pleców zwanego kręgosłupem lędźwiowym i trzech z końcowego odcinka kręgosłupa zwanego kością krzyżową. Pięć korzeni nerwowych łączy się, tworząc prawy i lewy nerw kulszowy. Po każdej stronie ciała jeden nerw kulszowy biegnie przez biodra, pośladki i nogę, kończąc się tuż pod kolanem. Nerw kulszowy następnie rozgałęzia się na inne nerwy, które biegną wzdłuż nogi i do stopy i palców u nóg.

Rwa kulszowa najczęściej występuje, gdy przepuklina dysku lub przerost kości wywiera nacisk na część nerwu. Powoduje to stan zapalny, ból i często drętwienie chorej nogi.

Chociaż ból związany z rwą kulszową może być ciężki, większość przypadków ustępuje po leczeniu w ciągu kilku tygodni. Jednakże wymaga to fizjoterapii, która przywróci pacjenta do zdrowia. Osoby z ciężką rwą kulszową i poważnym osłabieniem nóg lub zmianami w jelitach lub pęcherzu mogą wymagać operacji.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii!

Objawy rwy kulszowej

Typowe objawy rwy kulszowej obejmują:

  • ból dolnej części pleców lub nogi, który nasila się podczas siedzenia,
  • ból biodra,
  • pieczenie lub mrowienie w nodze,
  • osłabienie, drętwienie lub trudności z poruszaniem nogą lub stopą,
  • ciągły ból z jednej strony z tyłu.

Rwa kulszowa zwykle dotyczy tylko jednej strony dolnej części ciała. Często ból rozciąga się od dolnej części pleców przez tył uda i nogę. W zależności od tego, gdzie dotknięty jest nerw kulszowy, ból może również rozciągać się na stopę lub palce u nóg. Ból może się nasilić podczas kaszlu lub kichania.

Leczenie

Ponieważ rwa kulszowa jest objawem innego stanu chorobowego, należy zidentyfikować i leczyć przyczynę leżącą u jej podstaw. W przeważającej liczbie przypadków skuteczna okazuje się fizjoterapia połączona z masażami rozluźniającymi mięśnie! Jest to niechirurgiczny, zachowawczy sposób leczenia tego schorzenia.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli niwelować skutki rwy kulszowej!