Przepuklina dysku to stan, który może wystąpić w dowolnym miejscu wzdłuż kręgosłupa, ale najczęściej występuje w dolnej części pleców. Czasami nazywa się to wybrzuszeniem, wystającym lub pękniętym dyskiem. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu dolnej części pleców, a także bólu nóg lub rwy kulszowej.
Od 60 do 80% ludzi doświadczy bólu krzyża w pewnym momencie swojego życia. Niektóre z tych osób będą miały ból krzyża i nóg spowodowany przepukliną dysku. Chociaż przepuklina dysku może być bardzo bolesna, większość ludzi czuje się znacznie lepiej po zaledwie kilku tygodniach lub miesiącach leczenia niechirurgicznego.
Anatomia
Twój kręgosłup składa się z 24 kości, zwanych kręgami, które są ułożone jedna na drugiej. Te kości łączą się, tworząc kanał, który chroni rdzeń kręgowy. Ponadto dolną część pleców tworzy pięć kręgów. Ten obszar nazywa się kręgosłupem lędźwiowym. Inne części kręgosłupa to:
- Rdzeń kręgowy i nerwy. Przechodzą przez kanał kręgowy, przenosząc wiadomości między mózgiem a mięśniami. Korzenie nerwowe rozgałęziają się z rdzenia kręgowego przez otwory w kręgach.
- Krążki międzykręgowe. Pomiędzy kręgami znajdują się elastyczne krążki międzykręgowe. Te dyski są płaskie i okrągłe. Krążki międzykręgowe działają jak amortyzatory podczas chodzenia lub biegania. Składają się one z dwóch elementów:
- Annulus fibrosus. To jest twardy, elastyczny zewnętrzny pierścień dysku.
- Jądro miażdżyste. To jest miękkie, galaretowate centrum dysku.
Przepuklina dysku – charakterystyka
Dysk zaczyna się przepuklinować, gdy jego galaretowate jądro naciska na zewnętrzny pierścień z powodu zużycia lub nagłego urazu. Ponadto, ten nacisk na pierścień zewnętrzny może powodować ból w dolnej części pleców.
Jeśli ciśnienie będzie się utrzymywać, galaretowate jądro może przepchnąć się przez zewnętrzny pierścień dysku lub spowodować wybrzuszenie pierścienia. To wywiera nacisk na rdzeń kręgowy i pobliskie korzenie nerwowe. Jest to nie tylko mechaniczne uciskanie nerwów, ale także materiał dysku uwalnia chemiczne czynniki drażniące, które przyczyniają się do zapalenia nerwów. Kiedy korzeń nerwowy jest podrażniony, może wystąpić ból, drętwienie i osłabienie jednej lub obu nóg, stan zwany rwą kulszową.
Objawy
W większości przypadków ból krzyża jest pierwszym objawem przepukliny dysku. Ten ból może utrzymywać się przez kilka dni, a następnie ustąpić. Inne objawy mogą obejmować:
- Rwa kulszowa. Jest to ostry, często przeszywający ból, który rozciąga się od pośladka w dół jednej nogi. Jest to spowodowane uciskiem na nerw rdzeniowy.
- Drętwienie lub uczucie mrowienia w nodze i/lub stopie
- Osłabienie nogi i/lub stopy
- Utrata kontroli nad pęcherzem lub jelitami. Jest to niezwykle rzadkie i może wskazywać na poważniejszy problem zwany zespołem ogona końskiego. Ten stan jest spowodowany uciskiem korzeni nerwów rdzeniowych. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.
Przepuklina dysku – leczenie
Początkowe leczenie przepukliny dysku ma zwykle charakter niechirurgiczny. Najskuteczniejsze są działania w ramach usług fizjoterapia Poznań. Fizjoterapeuta ma za zadanie utworzyć jak najlepsze środowisko do regeneracji chorej struktury. Warto tutaj wspomnieć, że przepukliny nie da się po prostu wcisnąć czy wepchnąć z powrotem do kręgosłupa. Warto postawić na techniki rozluźniające. Mają za zadanie wyciszyć niekiedy skrajnie wygenerowane przez układ nerwowy napięcia. Są nimi m.in. terapia manualna, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich, ale również terapia narzędziowa tkanek miękkich.
Po za tym leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub naproksen, mogą pomóc złagodzić ból.