Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Napięciowe bóle głowy są najczęstszym rodzajem. Stres i napięcie mięśni są często czynnikami je powodującymi. Zwykle nie powodują nudności, wymiotów ani wrażliwości na światło. Powodują stały ból, a nie pulsujący, i mają tendencję do wpływania na obie strony głowy. Mogą być przewlekłe, występujące często lub codziennie.

Dokładny mechanizm, który powoduje napięciowy ból głowy nie jest znany. Uważa się, że bierze w tym udział kilka czynników, takich jak genetyka i środowisko. Skurcze mięśni głowy i szyi uważa się za główny czynnik rozwoju. Niektórzy ludzie odczuwają te bóle w odpowiedzi na stresujące wydarzenia.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii!

Jakie są objawy napięciowego bólu głowy?

Oto typowe objawy napięciowego bólu głowy:

  • Powolny początek bólu głowy
  • Głowa zwykle boli z obu stron
  • Ból jest tępy lub przypomina opaskę lub imadło wokół głowy
  • Ból może dotyczyć tylnej części głowy lub szyi
  • Ból jest zwykle łagodny do umiarkowanego, ale nie ciężki

Objawy napięciowego bólu głowy mogą przypominać inne schorzenia lub problemy medyczne. Skonsultuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.

Napięciowe bóle głowy – rodzaje

Epizodyczne mogą trwać od 30 minut do tygodnia. Występują rzadziej niż 15 dni w miesiącu przez co najmniej trzy miesiące. Częste epizodyczne napięciowe bóle głowy mogą stać się przewlekłe. W tej postaci ból głowy trwa godzinami i może być ciągły. Jeśli twoje bóle głowy występują 15 lub więcej dni w miesiącu przez co najmniej trzy miesiące, są uważane za chroniczne.

Napięciowe bóle głowy a migreny

Napięciowe bóle głowy mogą być trudne do odróżnienia od migreny. Ponadto, jeśli masz częste epizodyczne napięciowe bóle głowy, możesz również mieć migreny. W przeciwieństwie do niektórych form migreny, te drugie zwykle nie są związane z zaburzeniami widzenia, nudnościami ani wymiotami. W przypadku napięciowego bólu głowy może wystąpić zwiększona wrażliwość na światło lub dźwięk, ale ten objaw nie jest powszechny.

Fizjoterapia w leczeniu tego schorzenia

Terapia w gabinecie opiera się przede wszystkim na technikach masażowych w obszarze podpotylicznym, ale może obejmować także całą szyję, kark i skronie.

Skuteczność fizjoterapii wynika z dwóch mechanizmów działania – z jednej strony dochodzi do rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni, których przewlekłe napięcie może promieniować do głowy, a z drugiej wszelkie ingerencje w obszarze głowy i szyi zwiększają miejscowe ukrwienie i drenaż płynów. Fizjoterapia pozwala również zredukować stres i napięcie.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli niwelować skutki napięciowego bólu głowy.

FIZOTERAPIA POZNAŃ