Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zerwanie ścięgna Achillesa to uraz, który dotyka tylnej części dolnej części nogi. Występuje głównie u osób uprawiających sporty rekreacyjnie, ale może przytrafić się każdemu.

Ścięgno Achillesa to mocny włóknisty sznur, który łączy mięśnie tylnej części łydki z kością piętową. Jeśli nadmiernie rozciągniesz ścięgno Achillesa, może ono zerwać się całkowicie lub tylko częściowo. Jeśli pęknie ścięgno Achillesa, możesz usłyszeć trzask, po którym natychmiast pojawi się ostry ból w tylnej części kostki i dolnej części nogi, który prawdopodobnie wpłynie na zdolność prawidłowego chodzenia. Operacja jest często wykonywana w celu naprawy pęknięcia. Jednak dla wielu osób leczenie niechirurgiczne działa równie dobrze. 

Zerwanie ścięgna Achillesa – objawy

Chociaż możliwe jest brak objawów zerwania ścięgna Achillesa, większość ludzi ma:

  • Uczucie kopnięcia w łydkę
  • Ból, prawdopodobnie silny, i obrzęk w okolicy pięty
  • Niemożność zgięcia stopy w dół lub „odepchnięcia” uszkodzonej nogi podczas chodzenia
  • Niemożność stania na palcach na zranionej nodze
  • Trzaskający dźwięk, gdy wystąpi uraz

Ścięgno Achillesa – wyjaśnienia

Ścięgno Achillesa pomaga skierować stopę w dół, stanąć na palcach i odepchnąć stopę podczas chodzenia. Polegasz na nim praktycznie za każdym razem, gdy chodzisz i poruszasz stopą.

Pęknięcie zwykle występuje w odcinku ścięgna znajdującym się w odległości około 6 centymetrów od punktu, w którym przyczepia się do kości piętowej. Ta sekcja może być podatna na pękanie, ponieważ przepływ krwi jest słaby, co również może upośledzać jej zdolność gojenia. Pęknięcia często są spowodowane nagłym wzrostem obciążenia ścięgna Achillesa.

Leczenie

Zerwanie ścięgna Achillesa można leczyć chirurgicznie lub zachowawczo (niechirurgicznie). To, jakie leczenie zaleci lekarz, będzie zależeć od kilku czynników, w tym wieku, ogólnego stanu zdrowia i aktywności. W porównaniu z operacją, leczenie niechirurgiczne ma mniejsze szanse na powikłania. 

Powinieneś zgłosić się do fizjoterapeuty, który poprowadzi Cię przez ćwiczenia zwiększające zakres ruchu i siłę w kostce i podudziu. W ramach usług fizjoterapia Poznań i masaż Poznań, specjalista zaproponuje Ci masaż tkanek głębokich, a także kinesiotaping, czyli technikę naklejania specjalistycznych taśm.