Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Blizny tworzą się jako część procesu gojenia po przecięciu lub uszkodzeniu skóry. Skóra naprawia się, wyrastając z nowej tkanki, która ściąga ranę i wypełnia wszelkie luki spowodowane urazem. Tkanka bliznowata składa się głównie z białka zwanego kolagenem.

Blizny rozwijają się we wszystkich kształtach i rozmiarach. Niektóre są duże i bolesne, a inne są ledwo widoczne. Osoby o ciemnej skórze (zwłaszcza osoby pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego lub latynoskiego), a także osoby o rudych włosach są bardziej narażone na powstawanie blizn. W zależności od rozmiaru, rodzaju i umiejscowienia, mogą wyglądać nieestetycznie, a nawet utrudniać poruszanie się.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii!

Blizny – rodzaje

Blizna może być cienką linią, dziurą na skórze lub nieprawidłowym przerostem tkanki. Wyróżniamy:

  • Normalne drobne blizny. Niewielka rana, taka jak cięcie, zwykle goi się, pozostawiając wypukłą linię, która z czasem stopniowo zanika i spłaszcza się. Ten proces może potrwać do 2 lat. Blizna nie zniknie całkowicie i pozostanie widoczny ślad lub linia. Drobne blizny są powszechne po ranie lub po operacji. Zwykle nie są bolesne, ale mogą swędzić przez kilka miesięcy.
  • Blizny keloidowe. To przerost tkanki, który występuje, gdy w miejscu rany wytwarza się zbyt dużo kolagenu. Blizna wciąż rośnie, nawet po zagojeniu się rany. Blizny keloidowe wystają ponad skórę i mogą być różowe, czerwone, tego samego koloru lub ciemniejsze niż otaczająca je skóra. Często swędzą lub bolą i mogą ograniczać ruch, jeśli są ciasne i znajdują się blisko stawu.
  • Blizny przerostowe. Podobnie jak keloidowe, blizny przerostowe są wynikiem nadmiernej produkcji kolagenu w miejscu rany. W przeciwieństwie do bliznowców, blizny przerosłe nie wykraczają poza granice pierwotnej rany. Mogą nadal gęstnieć przez okres do 6 miesięcy, zanim stopniowo poprawią się w ciągu kilku lat.
  • Wgłębione lub zapadnięte blizny. Niektóre blizny spowodowane chorobami skóry, takimi jak trądzik i ospa wietrzna, mogą mieć wygląd zapadnięty lub wgłębiony.

Leczenie blizn

Po zagojeniu się skóry i głębszych bliznach przechodzi przez cztery różne etapy gojenia. Sposób początkowa blizna na skórze może być minimalna, blizny często się powiększają i stają się coraz bardziej widoczne w ciągu 4-6 tygodni. Aktywna blizna jest zwykle czerwona, wypukła, jędrna i gruba. Czasami tę zmianę można pomylić z infekcją. Jednakże, jak już wspomnieliśmy, powstawanie blizn jest normalną reakcją na uraz lub operację. W ten sposób organizm leczy uszkodzone struktury. Tkanka bliznowata może obejmować tylko powierzchowną skórę lub głębsze tkanki pod skórą, w tym nerwy i ścięgna.

Specjalista może zalecić różne metody leczenia blizn po wygojeniu urazu, zamknięciu nacięć i usunięciu szwów. Czas leczenia blizn różni się w zależności od rodzaju urazu lub operacji. Zabiegi leczenia blizn mogą obejmować kilka fizjoterapeutycznych działań w tym różnego rodzaju zabiegi w ramach usług Masaż Poznań.

Za najskuteczniejsze działanie uważa się terapię narzędziową tkanek miękkich w ramach usług fizjoterapia Poznań. Pomaga ona zmniejszyć wrażliwość i rozluźnić wszelkie głębsze obszary, które wydają się spięte. 

Skuteczna jest również redukcja blizn poprzez kinesiotaping. To metoda oklejania ciała specjalistycznymi taśmami w celu rozciągnięcia danej struktury – mięśnia, stawu, blizny. Prawidłowo nałożona taśma kinezjologiczna utrzymuje skórę w rozciągniętej pozycji, tworząc przestrzeń między skórą właściwą, powięzią i mięśniami. Zwiększa to przepływ krwi między warstwami, co z kolei sprzyja gojeniu i przebudowie.

Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli niwelować i leczyć blizny i bliznowce