Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Skolioza jest nieprawidłową krzywizną kręgosłupa. Kręgosłup ma naturalną krzywą do przodu i tyłu. W przypadku skoliozy kręgosłup obraca się i rozwija krzywą z boku na stronę. Krzywe mogą być tak łagodne jak 10 stopni lub tak ciężkie jak 100 stopni lub więcej. Ogólnie rzecz biorąc, większość skoliozy u młodzieży występuje w części klatki piersiowej lub klatki piersiowej kręgosłupa. U dorosłych głównym problemem jest zazwyczaj lędźwiowy lub dolny kręgosłup. Ta część kręgosłupa jest najbardziej podatna na zmiany obserwowane wraz z starzeniem lub degeneracją. Zmiany w wyglądzie ciała są również możliwe w zależności od stopnia krzywej kręgosłupa.

Większość przypadków skoliozy jest łagodna i nie wymaga leczenia. Leczenie jest ukierunkowane na łagodzenie objawów i niekoniecznie na poprawę stanu rzeczy, ponieważ skoliozy nie da się całkowicie wyleczyć. Celem jest zawsze zmniejszenie bólu i poprawa funkcji. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii!

Skolioza – rodzaje

Skoliozę można podzielić ze względu na etiologię: idiopatyczną, wrodzoną lub nerwowo-mięśniową. 

Skolioza idiopatyczna jest diagnozą po wykluczeniu wszystkich innych przyczyn i obejmuje około 80 procent wszystkich przypadków. Młodzieńcza skolioza idiopatyczna jest najczęstszym rodzajem skoliozy i jest zwykle diagnozowana w okresie dojrzewania.

Wrodzona skolioza wynika z malformacji embrionalnej jednego lub kilku kręgów i może wystąpić w dowolnej lokalizacji kręgosłupa. Nieprawidłowości kręgów powodują skrzywienie i inne jego deformacje, ponieważ jeden obszar kręgosłupa wydłuża się wolniej niż pozostałe. Geometria i lokalizacja nieprawidłowości określają tempo, w jakim skolioza postępuje w miarę wzrostu dziecka. Ponieważ te nieprawidłowości są obecne przy urodzeniu, wrodzona skolioza jest zwykle wykrywana w młodszym wieku niż skolioza idiopatyczna.

Skolioza nerwowo-mięśniowa obejmuje skoliozę wtórną do chorób neurologicznych lub mięśniowych. Obejmuje to skoliozę związaną z porażeniem mózgowym, urazem rdzenia kręgowego, dystrofią mięśniową, rdzeniowym zanikiem mięśni i rozszczepem kręgosłupa. Ten typ skoliozy na ogół postępuje szybciej niż skolioza idiopatyczna i często wymaga leczenia chirurgicznego.

Skolioza – objawy

Oznaki skoliozy obejmują:

  • wyraźnie wygięty kręgosłup
  • przechylanie się  postawy ciała na jedną stronę
  • nierówne ramiona
  • jedno wystające ramię lub biodro
  • żebra wystające z jednej strony
  • ubrania źle dopasowane

Niektóre osoby ze skoliozą mogą również odczuwać ból pleców. Jest to zwykle częstsze u osób dorosłych zmagających się z tą chorobą.

Leczenie skoliozy

Leczenie skoliozy zależy od wieku, ciężkości skrzywienia i tego, jak szybko postępuje. Wiele osób nie będzie wymagało żadnego leczenia, a tylko niewielka liczba będzie musiała przejść operację kręgosłupa.

Niemowlęta i małe dzieci mogą nie wymagać leczenia, ponieważ krzywa może z czasem ulec poprawie. Odlew gipsowy lub plastikowy aparat ortodontyczny można przymocować do ich pleców, aby zapobiec pogarszaniu się krzywizny w miarę wzrostu. Starsze dzieci mogą nosić ortezę pleców, aby powstrzymać pogarszanie się krzywizny, dopóki nie przestaną rosnąć. Dorośli mogą potrzebować leczenia w celu złagodzenia bólu, takiego jak środki przeciwbólowe, zastrzyki do rdzenia kręgowego i, bardzo rzadko, operacja. 

Nie jest jasne, czy ćwiczenia pleców pomagają poprawić skoliozę, ale ogólne ćwiczenia są dobre dla ogólnego stanu zdrowia i nie należy ich unikać, chyba że zaleci to lekarz.

Postępowanie fizjoterapeutyczne w skoliozach należy podjąć jak najwcześniej, gdy wada nie jest jeszcze zaawansowana. Opóźnienie leczenia lub ignorowanie wady może prowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak problemy z oddychaniem, inne wady postawy, bóle kręgosłupa, migreny, problemy neurologiczne. Leczenie przy pomocy fizjoterapii w tym przypadku polega na wzmocnieniu gorsetu mięśniowego oraz mięśni prostownika grzbietu, przykręgosłupowych, ściągających łopatki a także mięśni brzucha i pośladkowych. Przy jakichkolwiek wadach postawy – również przy skoliozie – ważna jest poprawa wydolności mięśni i sprawności całego organizmu. Ulgę w bólu może zapewnić masaż tkanek głębokich, który przenika do najgłębszych warstw i poprzez odpowiednią stymulację – pobudza je, rozluźnia i przywraca prawidłowe funkcjonowanie.

FIZOTERAPIA POZNAŃ