Stopniowe krzywizny ludzkiego kręgosłupa pozwalają ciału absorbować wiele wstrząsów i stresów w codziennym życiu. Jest to jednak delikatna równowaga. Jednakże jeśli część kręgosłupa ulega zbyt mocnemu wykrzywieniu, może wystąpić ból i ograniczona mobilność. Takie problemy pojawiają się wraz z chorobą Scheuermanna, zwaną także kifozą Scheuermanna. Może to prowadzić do zaokrąglenia górnej części pleców, czasami nazywanej garbem. Choroba Scheuermanna jest jednym z najczęstszych źródeł bólu pleców u młodych ludzi, przy czym ból częściej występuje po wysiłku lub długich okresach bezczynności.
Poznaj nasze usługi, których odpowiedni dobór pozwoli pracować nad Twoim problemem
Choroba Scheuermanna – co generuje problem?
Kifoza odnosi się do naturalnej krzywizny kręgosłupa piersiowego, który normalnie ma krzywiznę do przodu od 20 do 40 stopni. Kręgosłup piersiowy składa się z 12 środkowych kręgów kręgosłupa. Kręgi te łączą się z żebrami i tworzą część tylnej ściany klatki piersiowej (obszar klatki piersiowej między szyją a przeponą).
Chociaż kręgosłup piersiowy powinien być zakrzywiony, jeśli krzywa w odcinku piersiowym kręgosłupa osoby jest większa niż 40 do 45 stopni, uważa się to za nienormalne lub deformację kręgosłupa. Istnieje wiele przyczyn nadmiernej kifozy, w tym problemy z postawą, takie jak garbienie się. Do poważniejszych problemów należą: wyleczone złamania kręgów, reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoporoza.
Choroba Scheuermanna jest typem kifozy „rozwojowej”, co oznacza, że występuje podczas wzrostu. Choroba ta rozwija się u nastolatków, gdy kości wciąż rosną. Mężczyźni są dwa razy bardziej narażeni na rozwój tego typu kifozy niż kobiety.
Choroba Scheuermanna – leczenie
Leczenie zależy od stopnia jej rozwoju. W początkowej fazie wystarczą odpowiednie ćwiczenia, które dziecko przeprowadza z pomocą fizjoterapeuty. Do często stosowanych należy kinezyterapia, której celem jest przywrócenie prawidłowego napięcia w mięśniach przykręgosłupowych przez ich rozciąganie. W terapii istotne jest przywracanie ruchomości kręgosłupa, ćwiczenia wzmacniające jego elastyczność i zwiększenie ogólnej sprawności. Ćwiczenia przeprowadza się w pozycjach odciążających kręgosłup. Ważnym elementem terapii w chorobie Scheuermanna jest zmiana codziennych nawyków, które mogą wpływać bardzo niekorzystnie na kręgosłup.
Skontaktuj się z wykwalifikowanym specjalistą fizjoterapii i pozwól sobie pomóc!