Telefon

+48 796 634 443

Email

sz.budnik@o2.pl

Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Rehabilitacja ruchowa to specjalizacja medyczna, która pomaga ludziom odzyskać funkcje organizmu utracone w wyniku schorzeń lub urazów. Ten rodzaj rehabilitacji może pomóc w wielu funkcjach ciała, w tym w problemach z poruszaniem się lub mobilnością.

Głównym celem rehabilitacji ruchowej jest przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i komfortu życia pacjenta. W trakcie współpracy wykorzystuje się różne metody terapeutyczne, diagnozując i dopasowując możliwe terapie do potrzeb pacjenta.

Rodzaje rehabilitacji ruchowej 

Rehabilitacja ruchowa dzieli się na dwa rodzaje: rehabilitację ortopedyczną i neurologiczną.

Pierwsza z nich dotyczy grupy pacjentów, którzy byli długotrwale unieruchomieni. Może to dotyczyć pacjentów, którzy byli unieruchomieni miejscowo (np. po złamaniu, zwichnięciu). Ponadto takich, którzy byli długo unieruchomieni w łóżku w wyniku wypadku czy dłuższej choroby. Ten rodzaj rehabilitacji ruchowej często jest wspierany urządzeniami dopasowanymi do aktualnych potrzeb funkcjonalnych pacjenta np. bieżnie, rowerki, stepery, gumy oporowe, itd. Czasami zdarza się, że pacjent wymaga ponownej nauki chodu, np. po ciężkim wypadku.

Natomiast rehabilitacja neurologiczna jest rehabilitacją specjalistyczną i dotyczy pacjentów, którzy przebyli urazy układu nerwowego, udary krwotoczne lub niedokrwienne. Ponadto tych, którzy także chorują na SM (stwardnienie rozsiane), chorobę Parkinsona lub Alzheimera. Tego typu rehabilitacja może dać spektakularne efekty. Istotne w tym przypadku jest szybkie podjęcie leczenia i jego częstotliwość. W trakcie urazu neurologicznego dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych. Zdolność ich regeneracji jest niewielka, dlatego tak istotne są systematyczne ćwiczenia, powiązane z  podporządkowaniem się zaleceniom lekarzy i fizjoterapeutów, przeprowadzających rehabilitację ruchową.

Kinezyterapia jako podstawowy element rehabilitacji ruchowej

Podstawowym elementem rehabilitacji ruchowej jest kinezyterapia. Polega ona na ćwiczeniu konkretnej grupy mięśni. Bardzo ważne jest czynne wykonywanie ćwiczeń. Pacjent sam musi wykonywać ćwiczenia. Rolą fizjoterapeuty jest jedynie kontrolowanie wykonywanych ruchów, podpowiada jak ćwiczyć i dostosowuje ćwiczenia do danej grupy mięśni i do unieruchomionego wcześniej stawu. Choć ćwiczenia nie są trudne, często sprawiają problem unieruchomionym pacjentom i mogą być nieprzyjemne. Jednak ogromna skuteczność tej metody rehabilitacji sprawia, że stanowi ona podstawę pełnego powrotu do zdrowia.

Poznaj również rodzaje masażu, które są oferowane w ramach usług!